Unijne miliony na remont w Owińskach

onet, 27 grudnia 2017

Powiat poznański otrzymał blisko dziewięć milionów unijnej dotacji na remont dawnego kompleksu cysterskiego w Owińskach, znajdującego się na terenie Ośrodka Szkolno-Wychowawdczego dla Niewidomych. Po zakończeniu prac obiekt zostanie udostępniony zwiedzającym. Jak zapewniają władze powiatu, będzie on jednym z najpiękniejszych w Wielkopolsce.

W środę starosta poznański Jan Grabowski podpisał umowę z wykonawcą na rewaloryzację wnętrz kompleksu w Owińskach. Zakres prac obejmuje m.in. remont na krużgankach, dużego i małego refektarza (jadalni i jadalni dla najmłodszych), kapitularza (czytelni), a także kaplicy oraz biblioteki. Odnowione zostaną także piwnice klatek schodowych oraz XIX-wiecznej stolarki drzwiowej. Na cały projekt powiat poznański musi wyłożyć 12 milionów złotych. Ale około 8,8 mln z tej kwoty udało się pozyskać ze środków Unii Europejskiej.

– Po zamku w Kórniku i pałacu w Rogalinie, ośrodek w Owińskach będzie najpiękniejszym miejscem w naszym powiecie – zapewnia Jan Grabowski, starosta poznański. – Z uwagi na profil działalności placówki i unikalną lokalizację w zespole obiektów dawnego kompleksu klasztornego Cystersów, a także dzięki współpracy z zagranicznymi organizacjami zajmującymi się tematyką Szlaku Cysterskiego, całe zadanie ma zasięg międzynarodowy – dodaje.

Opublikowano: 28 grudnia 2017