Zapowiedzi Wydarzenia Relacje

VII Festiwal Piwa w Szreniawie

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie zaprasza w niedzielę 14 maja (godz. 12.00-19.00) na cykliczną imprezę plenerową o charakterze edukacyjno-rekreacyjnym poświęconą piwowarstwu. Głównym celem tego dorocznego wydarzenia jest przedstawienie tradycji spożywania piwa na ziemiach polskich w ujęciu historycznym, przybliżenie sposobu warzenia piwa, prezentacja małych i średnich browarów funkcjonujących obecnie w Wielkopolsce, a także pokazanie wyrobu piw tzw. domowych. Ponadto zostaną zaprezentowane właściwości lecznicze i kosmetyczne piwa.

Tego dnia w Szreniawie nie zabraknie ogródków piwnych poszczególnych browarów regionalnych. Będzie też piwowarstwo domowe. Na tym stanowisku zostaną zademonstrowane sposoby wyrobu piwa górnej i dolnej fermentacji, a także współczesny sprzęt oraz surowce do wyrobu piwa domowego. Nie zabraknie również ekspozycji przedstawiającej zabytkowy sprzęt do produkcji piwa ze zbiorów Muzeum. Znajdą się też stanowiska kolekcjonerów birofilskich poświęcone unikatowym kapslom do butelek. Będzie też stragan prezentujący i oferujący piwa z całego świata.

SONY DSC

Na stoisku “Leki z domowej apteki – Piwo”, uwidocznione zostaną lecznicze walory piwa, jego znaczenie w zapobieganiu i leczeniu wielu schorzeń, a także walory kosmetyczne złocistego napoju znane już w starożytności. Sporządzone i pokazane będą „mikstury” pielęgnujące urodę. Zaplanowano urządzenie piwnego SPA. Ponadto pokazy: wypieku chleba, pracy twórców ludowych i rzemieślników w połączeniu ze sprzedażą ich wyrobów, uruchamiania zabytkowych maszyn rolniczych i garncarskiego toczenia kufli ceramicznych.

Wśród pozostałych atrakcji wymienić trzeba również: występy kapeli „Po Zagonach” .  Będą też  pogadanki oraz ciekawostki na temat piwa “To i owo o piwie”, a także konkursy dla publiczności. Partner Muzeum – Koleje Wielkopolskie przewidziały uruchomienie dodatkowych pociągów na trasie Poznań – Szreniawa – Stęszew – Szreniawa – Poznań w dniu imprezy w cenie 5 zł. od osoby w obie strony (oferta tylko na pociągi dodatkowe, poza połączeniami regularnymi). Godziny odjazdów i przyjazdów przedstawia załączona tabela.

Clipboard01

Opublikowano: 5 maja 2017