MenuMenu główne
Powiat Poznański



Zapowiedzi Wydarzenia Relacje

W imię dobra wspólnego…

W kościele pw. Wszystkich Świętych przy ul. Grobla 1 w Poznaniu odbędzie się masz święta z cyklu ,,W imię dobra wspólnego – sylwetki wybitnych postaci zasłużonych dla Wielkopolski”. Tym razem zostanie ona odprawiona z okazji 170. rocznicy śmierci Karola Marcinkowskiego, wybitnego lekarza, patrioty, społecznika i filantropa, który w sposób bezprzykładny poświęcił swe życie w służbie ludziom i ojczyźnie.

To już czwarta edycja cyklu ,,W imię dobra wspólnego”. Pomysł narodził się w 2013 roku przy okazji uczczenia 55. rocznicy śmierci Profesora Stanisława Kasznicy, rektora Uniwersytetu, posła na Sejm Krajowy, Senatora II RP, legendarnego wykładowcy i wychowawcy młodzieży. W następnych latach uczczono pamięć Heliodora Święcickiego oraz Maksymiliana Jackowskiego.

Tym razem wspominany będzie Karol Marcinkowski, niezwykły lekarz, społecznik, filantrop oraz orędownik pracy organicznej tak utożsamianej z Poznaniem oraz powiatem poznańskim. Jego pogrzeb, który miał miejsce 11 listopada 1846 roku, przerodził się w wielką, narodową manifestację. Żegnały go tysiące Wielkopolan, dla których był niedoścignionym wzorem.

W programie tegorocznego spotkania, oprócz mszy św., przewidziana jest również chwila refleksji nad życiem Karola Marcinkowskiego, opracowana na podstawie książek Hipolita Cegielskiego z 1866 roku pt. „Życie i zasługi Karola Marcinkowskiego” i prof. Witolda Jakóbczyka pt. Karol Marcinkowski 1800-1846”. Uroczystościom zawsze towarzyszy staranna oprawa muzyczna. Msza odprawiona zostanie 13 listopada o godz. 12.00.

Program
godz. 12.00: Msza święta z udziałem Poznańskiego Chóru Kameralnego Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego pod dyrekcją Katarzyny Matelskiej.
godz. 13.00: Sylwetkę Karola Marcinkowskiego przedstawi profesor Przemysław Matusik. Chwila refleksji nad życiem i zasługami Karola Marcinkowskiego, ilustrowana fragmentami książki Hipolita Cegielskiego z 1866 roku, w interpretacji Zbigniewa Grochala, aktora Teatru Nowego w Poznaniu.

plakat

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 25 października 2016