MenuMenu główne
Powiat Poznański



W mediach o nas

Walkę ze smogiem rozpoczynamy od edukacji

logo głos wielkopolski

Głos Wielkopolski 16 listopada 2016

Przed Powiatem Poznańskiem stoi wiele wyzwań antysmogowych. Jakie działania wprowadzić, by powiat był bardziej zielony i ekologiczny? Problemów związanych z czystym powietrzem jest spory, zwłaszcza że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, także w Poznaniu, rezygnuje z dofinansowania programu Kawka na wymianę pieców. Dzięki niemu mieszkańcy stolicy Wielkopolski mogli zamienić stare kopciuchy, w których palili węglem, drewnem i śmieciami, emitujący przy tym toksyczne dioksyny i furany do atmosfery, na bardziej ekologiczne, nowocześniejsze piece. Z tej możliwości nie skorzystają już, niestety, w przyszłym roku.

Nasi eksperci z Powiatu Poznańskiego i firmy Veolia Energia Poznań, z którymi „Głos Wielkopolski” prowadzi akcję „Nie dla smogu – czysty powiat”, opowiadają na łamach gazety o swoich pomysłach na to, jak skutecznie można walczyć ze smogiem w naszym powiecie.

1. Jako odpowiedzialni nie tylko za wizerunek swojej firmy, ale i poczuwający się do odpowiedzialności społecznej, chcemy zwiększyć świadomość mieszkańców miast, aby problem smogu nie był czymś egzotycznym, aby jak najmniej kominów dymiło i zanieczyszczało nasze środowisko. Dlatego uczestniczymy w wielu akcjach i kampaniach edukacyjnych – m.in. „Niska emisja, wielka sprawa”, by nie tylko zwrócić uwagę na ten problem, ale by wspólnie szukać pomysłów i rozwiązań służących zapobieganiu zanieczyszczeniom powietrza w mieście. Podstawą jest właśnie budowanie świadomości ekologicznej mieszkańców.

Agnieszka Nowak z biura komunikacji firmy Veolia Energia Poznań.

2. Trudno wymusić na kimś zmianę przyzwyczajeń czy przekonać do inwestycji w ekologiczne rozwiązania gdy nie jest świadomy konsekwencji, zagrożeń  i korzyści. Dlatego walkę ze smogiem należy rozpocząć od zwiększania świadomości ekologicznej mieszkańców i uwrażliwienia na negatywne konsekwencje wynikające z tego zjawiska. Bardzo ważnym elementem w walce ze smogiem jest zaprzestanie spalania odpadów oraz paliw niskiej jakości w domowych instalacjach. Tam gdzie jest to możliwe należy korzystać z ciepła systemowego a jeżeli nie ma takiej możliwości warto rozważyć niskoemisyjne systemy grzewcze oparte na gazie lub energii elektrycznej. Aby zwiększyć opłacalność takich inwestycji koniecznie należy zadbać o właściwą izolację budynków i wentylacje. Pomyślmy także o wybieraniu transportu publicznego zamiast samochodów.

Katarzyna Borowczyk, kierownik Wydziału Ochrony Środowiska z firmy Veolia Energia Poznań.

3. Najlepszym rozwiązaniem jest z pewnością przyłączenie budynku mieszkalnego do miejskiej sieci cieplnej lub gazowej. Korzystanie z tak zwanego ciepła systemowego to nie tylko najbardziej ekologiczne, ale też najbardziej ekonomiczne rozwiązanie. Dzięki temu we własnym zakresie możemy ograniczyć niską emisję. Oczywiście w walce ze smogiem najważniejsze jest to, by wytłumaczyć jak szkodliwe jest palenie śmieci. Jaki ma to negatywny wpływ na nas i na środowisko.

Jan Grabkowski, starosta poznański.

4. Stawiamy też na rozwój Poznańskiej Kolei Metropolitalnej. Dzięki temu ograniczymy napływ do miast Powiatu Poznańskiego  samochodów, co bezpośrednio przyczynia się do powstawania smogu i niskiej emisji. Im dłużej, im więcej stoimy w korkach tym większe powodujemy spotęgowanie zanieczyszczenia na małej powierzchni. Dzięki kolei metropolitalnej przyczynimy się do ograniczenia emisji spalin. Planujemy stworzyć 40 węzłów przesiadkowych. Dobrym rozwiązaniem są też parkingi buforowe, takie jak powstały na przykład w Hanowerze, gdzie bilet parkingowy to jednocześnie bilet na kolej metropolitalną. Zwłaszcza, że z badań, które przeprowadzanie zlecił Powiat Poznański jednoznacznie wynika, że aż 40 procent mieszkańców powiatu nie wyobraża sobie rezygnacji z samochodu.

Tomasz Łubiński, wicestarosta poznański.

5. Przede wszystkim edukacja. Nie tylko ekologiczna, ale także z ekonomicznego punktu widzenia finansowanie w ekologiczne rozwiązania systemowe, na dłuższą metę się po prostu opłacają. Pieniądze, które teoretycznie zaoszczędzimy paląc śmieciami w naszych piecach, zostaną przeznaczone na leczenie siebie a także swoich najbliższych. Ponieważ niska emisja, do której się w ten sposób przyczyniamy truje nie tylko środowisko, ale i nas, mieszkańców centrum miast, osiedli domków jednorodzinnych, kobiety w ciąży – niska emisja negatywnie wpływa na płód, astmatyków.

Małgorzata Waligórska, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Starostwa Powiatowego w Poznaniu.  

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 16 listopada 2016