Zapowiedzi Wydarzenia Relacje

Wizyta gości z Ukrainy

Kilkunastoosobowa delegacja samorządowców z obwodu czernihowskiego na Ukrainie zapoznawała się miniony poniedziałek, 24 października w Starostwie Powiatowym w Poznaniu z działaniem struktur powiatu poznańskiego oraz jego ustawowymi zadaniami.

Gości przyjął Tomasz Łubiński, Wicestarosta Poznański, który omówił zasady działania powiatu poznańskiego oraz walory regionu w tym: położenie geograficzne, rozwój gospodarczy, inwestowanie w kadry oraz atrakcyjne miejsca do wypoczynku. Wicestarosta odpowiedział również na szereg pytań związanych z pozyskiwaniem środków zewnętrznych, w tym środków unijnych na inwestycje oraz współpracą z gminami powiatu a także zatrudnianiem obywateli Ukrainy w polskich przedsiębiorstwach.

Przedstawiciele ukraińskiego samorządu zainteresowani byli również zasadami konstruowania budżetu w powiecie, które przybliżyła Renata Ciurlik, Skarbnik Powiatu. Goście poznali przepisy dotyczące podstaw finansowania oraz otrzymali do wglądu przykładowy projekt budżetu.

Po prezentacjach goście przyjrzeli się zasadom działania Powiatowego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej oraz Wydziału Architektoniczno-Budowlanego. Zainteresowani byli szczególnie wsparciem udzielanym przez powiat dla projektów inwestycyjnych, zasadami wydawania pozwoleń na budowę.

Obwód czernihowski to jeden z 24 obwodów Ukrainy, znajduje się w północnej części kraju. Struktura gospodarki jest rolniczo – przemysłowa. Przeważa przemysł paliwowy (odwierty ropy naftowej, gazu ziemnego), spożywczy, tytoniowy. Dość korzystne warunki położenia geograficznego: na styku z Białorusią i Rosją oraz bezpośrednie sąsiedztwo z obwodem kijowskim są atutem dla rozwoju potencjału eksportowego obwodu czernihowskiego. Obwód jest członkiem ukraińsko-białorusko-rosyjskiego euroregionu Dnipro.

Grupa samorządowców przyjechała do Polski na zaproszenie Marka Woźniaka, Marszałka Województwa Wielkopolskiego. Poza poznaniem zasad działania i zadań poszczególnych samorządów, delegacja ma w planie nawiązanie kontaktów z polskimi przedsiębiorcami, zainteresowanymi podjęciem współpracy gospodarczej z firmami z Ukrainy.

Tekst i zdjęcia: Hanna Kolanowska-Pogrzebna (Gabinet Starosty)

Opublikowano: 25 października 2016