Wkrótce pociągi co pół godziny

logo Gazety Wyborczej

Gazeta Wyborcza Poznań, 13 kwietnia 2018

10 czerwca rusza Poznańska Kolej Aglomeracyjna (PKA). Na liniach do Nowego Tomyśla i Jarocina oraz Wolsztyna i Wągrowca w godzinach szczytu pociągi pojadą co pół godziny. Za dwa lata pasażerowie wsiądą do nowoczesnych pociągów kupionych za unijne pieniądze.

PKA to wspólne przedsięwzięcie województwa wielkopolskiego oraz samorządów powiatowych oraz gminnych. Docelowo za cztery lata na wszystkich liniach kolejowych do Poznania pociągi mają kursować co pół godziny w szczycie porannym i popołudniowym oraz co godzinę poza nim. Na pierwszy ogień, już za dwa miesiące, idą linie do Nowego Tomyśla i Jarocina oraz Wągrowca i Wolsztyna. Obsługa kolejowa tych czterech linii kosztować będzie rocznie województwo ok. 50 mln zł. Poznań dołoży 3 mln zł, a powiat poznański 1,5 mln zł. Gminy rocznie wydadzą od 100 do 240 tys. zł.

Opublikowano: 16 kwietnia 2018