Menu główne
Powiat Poznański

Prasowa17
Radiowa17
Facebook
Telewizyjna17
Telewizja STK 17


Fundusze Europejskie
Kalendarz imprez
<< Gru 2018 >>
ponwtśrczwptsobnie
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6

Terminy imprez mogą ulec zmianie

Zapowiedzi

WOŚP gra po raz 26

W niedzielę, 14 stycznia już po raz 26. W całej Polsce, a także zagranicą zagra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Tym razem celem zbiórki będzie pozyskanie środków „dla wyrównania szans w leczeniu noworodków”. Tak jak w ubiegłych latach Orkiestra zagra także w powiecie poznańskim. Sztaby pojawią się praktycznie w każdej gminie. Wszędzie też przygotowano mnóstwo atrakcji.

Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy to akcja pozyskiwania środków na wsparcie polskiej medycyny. Jej najistotniejszym elementem jest jednodniowa zbiórki publiczna, która odbywa się co roku w drugą niedzielę stycznia. Angażuje się w nią ponad 1700 sztabów w całej Polsce i na świecie, oraz 120 tysięcy wolontariuszy kwestujących tego dnia na rzecz WOŚP. Trwa wtedy także całodniowa transmisja telewizyjna relacjonująca przebieg akcji, która emitowana jest na antenie ogólnopolskiej stacji telewizyjnej. Od zeszłego roku partnerem telewizyjnym Fundacji jest Grupa TVN – informuje strona WOŚP.

– W najbliższym Finale skupimy się na pozyskaniu wsparcia dla podstawowych oddziałów neonatologicznych. Wybór celu Finału to każdego roku najtrudniejsza decyzja, jaką musi podjąć zarząd naszej Fundacji. Przez cały czas napływają do nas sygnały i informacje o tym, jakie są braki w szpitalach, jakie dziedziny medycyny wymagają pilnej interwencji. Piszą do nas lekarze, personel medyczny, autorytety w świecie medycyny, ale często także pacjenci i rodzice dzieci leczonych w szpitalach. Potrzeby są ogromne, a my, wybierając temat każdej zbiórki, musimy być pewni, że przy pomyślnym wyniku Finału uda nam się postawione cele zrealizować. A to nie jest łatwe. Wszyscy, zwłaszcza w ostatnich dniach, widzimy z jak wieloma bolączkami boryka się dziś cały system ochrony zdrowia w Polsce – mówi Jurek Owsiak, prezes zarządu cytowany przez oficjalną stronę WOŚP.

fot. wosp.org.pl

Neonatologia była celem Finałów WOŚP już siedmiokrotnie. Dzięki Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy na wszystkie oddziały noworodkowe w Polsce trafiły 3 844 urządzenia medyczne za łączną kwotę 121 909 333,39 PLN. Rodzice najmniejszych pacjentów mogą dziś, w razie potrzeby, liczyć na gotowość do pracy 1160 inkubatorów, 367 stanowisk do resuscytacji noworodków czy 344 kardiomonitorów. W większości oddziałów neonatologicznych sprzęt od Orkiestry stanowi podstawę nowoczesnego wyposażenia. Orkiestra prowadzi też na co dzień ogólnopolskie programy medyczne, których celem jest wsparcie zdrowotne noworodków – Program Powszechnych Przesiewowych Badań Słuchu u Noworodków, Program Leczenia i Zapobiegania Retinopatii Wcześniaków oraz Program Nieinwazyjnego Wspomagania Oddechu u Noworodków.

Jednak po raz ostatni ta dziedzina medycyna była kompleksowo wspierana przez Fundację WOŚP w 2013 roku. Od tego czasu mija już pięć lat, a to w świecie medycyny długi czas. Na całym świecie nastąpił znaczący rozwój nowoczesnych technik leczenia i opieki nad noworodkami i wcześniakami, a w Polsce nałożył się na to dodatkowo proces zmian systemowych w organizacji ochrony zdrowia. Spowodowało to gwałtowny wzrost potrzeb zgłaszanych przez szpitale. – Polska neonatologia zmienia się, co widzimy zarówno w opiniach specjalistów, jak i w sygnałach od rodziców najmniejszych pacjentów – mówi na stronie Orkiestry Lidia Niedźwiedzka-Owsiak, członek zarządu oraz dyrektor ds. medycznych Fundacji WOŚP.

– Oddziały proszą nas często o zastępowanie urządzeń przekazanych kiedyś przez WOŚP, które się wyeksploatowały, sprzętem nowym i nowoczesnym. Ponadto w ostatnim czasie w Polsce rośnie liczba urodzeń. To oczywiście cieszy, ale uwypukla jednocześnie problem coraz częściej zdarzających się przypadków, kiedy na świat przychodzą dzieci, głównie wcześniaki, które od pierwszych chwil życia wymagają intensywnej opieki medycznej. Dawniej dzieci te, jeszcze przed urodzeniem, były diagnozowane, dzięki czemu mama była kierowana i rodziła na zaawansowanym oddziale noworodkowym. Dziś takie urodzenia zdarzają się często na oddziałach podstawowych, które – mimo, ze mają doskonałych lekarzy – nie posiadają odpowiedniego wyposażenia do natychmiastowego działania. Transport dzieci do wyspecjalizowanych ośrodków to ogromne ryzyko, którego wszyscy chcieliby uniknąć. Tym bardziej, że czas oczekiwania na specjalistyczny, neonatologiczny transport często także bywa długi – dodała.

Spis wszystkich sztabów tegorocznej Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy można znaleźć TUTAJ. Poniżej publikujemy linki, pod którymi można się dowiedzieć o tym, co będzie się działo w gminach powiatu poznańskiego. Sporo informacji można tez znaleźć na plakatach.

BUK (sztab WOŚP)

CZERWONAK (sztab WOŚP)

DOPIEWO (sztab WOŚP)

KLESZCZEWO (sztab WOŚP)

KOSTRZYN (sztab WOŚP)

KÓRNIK (sztab WOŚP)

MOSINA (sztab WOŚP)

MUROWANA GOŚLINA (sztab WOŚP)

PUSZCZYKOWO (sztab WOŚP)

ROKIETNICA (sztab WOŚP)

STĘSZEW (sztab WOŚP)

SUCHY LAS (sztab WOŚP)

SWARZĘDZ (sztab WOŚP)

TARNOWO PODGÓRNE (sztab WOŚP)

HALA SPORTOWA OSIR, UL. NOWA 15 W TARNOWIE PODGÓRNYM
Program na scenie:
15.00 Mozaika – animacje dla dzieci
15.30 Licytacja
16.00 Julia Kucemba – Finalistka „Mam Talent” – pokaz Szybkich Kubków („Speed Stacks”)
16.05 Mażoretki – Zespół GOK „SEZAM”
16.30 Licytacja
17.00 Koncert Rosalie (R&B, Hip-Hop/Elektronika)
18.00 Koncert Terrific Sunday (zespół rockowy)
19.00 Licytacja
20.00 Światełko Do Nieba

W hali:
•loteria fantowa
• Interaktywne Stoisko Plastyczne GOK SEZAM
• Bricks 4 Kidz (Klocki Dla Dzieci) – Uczymy, budujemy, bawimy… za pomocą klocków LEGO
• Kącik Wędrującej Książki (prowadzi UTW)
• Szkolenie z udzielania pierwszej pomocy
• Stoisko Stowarzyszenia DAR SERC: pomiar ciśnienia, pomiar poziomu cukru, punkt medyczny
• Stoisko Tarnowskiego Centrum Aktywności Senioralnej
• …dmuchańce, słodkie co-nieco, ciekawe stoiska i inne niespodzianki!

Przy hali:
• Spójrz na świat z wysoka – podnośnik GIZO
• wystawa sprzętu gaśniczego OSP
• przystanek autobusowy

IMPREZY TOWARZYSZĄCE:

PLANSZÓWKOMANIA DLA WOŚP
Szkoła Podstawowa w Przeźmierowie, mała sala gimnastyczna, ul. Kościelna 46/48, Przeźmierowo
godz. 10.00 – 14.00
• Otwarte spotkanie z grami planszowymi
• Słodkie co – nieco

KIJKI DLA WOŚP
Park przy Pałacu w Jankowicach
Start: 11.00
Tarnowskie Centrum Aktywności Senioralnej zaprasza seniorów i wszystkich zainteresowanych na wspólny marsz po parku w Jankowicach. Oprócz zdrowego wysiłku na świeżym powietrzu na pewno znajdzie się czas na rozmowy i integrację, będzie też gorąca herbata!

MORSOWANIE DLA WOŚP
Plaża w Lusowie
Start: 12.15
Morsy Gminy Tarnowo Podgórne zapraszają wszystkich chętnych do wspólnego Morsowania. Na zakończenie dla wszystkich Morsów bezpłatna ciepła zupa w Barze na plaży!

KULAMY DLA WOŚP
Kręgielnia VECTOR, ul. Rokietnicka 21, Tarnowo Podgórne
Start: 14.00
• Turniej Kręglarski dla dużych i małych
• dobra muzyka
• przystanek autobusowy


TURNIEJ KOP DLA WOŚP AS TRZY DYCHY
• sala fitness przy hali sportowej OSiR w Tarnowie Podgórnym, ul. Nowa 15,
• Start: 14.00,

KOLĘDUJ Z KOŁEM ŚPIEWU DLA WOŚP
Dom Kultury w Tarnowie Podgórnym, ul. Ogrodowa 14
Start: 15.00, wstęp wolny
Kolędy pełnię uroku zyskują, gdy śpiewa się je wspólnie. Dlatego tarnowski chór po raz kolejny zaprasza mieszkańców i gości naszej gminy do wspólnego spędzenia czasu w świątecznym klimacie.

BIJEMY REKORDY NA TERMACH DLA WOŚP
Tarnowskie Termy, ul. Nowa 45, Tarnowo Podgórne
• Płyniemy ile sił, ile basenów pokonać damy radę!
• Wyciskamy siódme poty – Fitness dla WOŚP
• Przystanek autobusowy

POBIEGNIJ DLA WOŚP
Stadion GKS Tarnowo Podgórne, ul. 23 Października 45, Tarnowo Podgórne
Płacisz ZŁOTÓWKĘ za każde pokonane okrążenie stadionu. Nie będziemy rywalizować, więc przebiegnij chociaż jedno kółko, bo liczy się, że pomagasz. Zaprasza grupa Tarnowo Podgórne Biega.
13.45 rozgrzewka z WUEF Clubem
14.00 start biegu
16.00 zejście z trasy ostatnich zawodników
16.15 zamknięcie biura zawodów

WIELKOORKIESTROWE STRZELANIE
Strzelnica, ul. Zachodnia 1, Tarnowo Podgórne
16.00 – 18.00
Kurkowe Bractwo Strzeleckie zaprasza wszystkich na strzelanie dla Wielkiej Orkiestry!
Wrzuć datek do wielkoorkiestrowej puszki i sprawdź swoje oko!


WOŚP: PRELUDIUM
6 stycznia, Sala gimnastyczna przy Szkole Podstawowej w Przeźmierowie, ul. Kościelna 46/48
zaprasza Time Creator Studio:
11.00 – 13.00 warsztaty salsy prowadzone przez Abada Bolaños
13.00 – 15.00 warsztaty gimnastyki artystycznej dla dzieci

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 3 stycznia 2018