MenuMenu główne
Powiat Poznański



Relacje

Wyjątkowe warsztaty

Ośrodek Leśny w Puszczykowie już po raz trzeci gościł uczestników warsztatów artystycznych dla niepełnosprawnych mieszkańców powiatu poznańskiego. – Są one wyjątkowe, ponieważ biorą w nich udział osoby wyróżnione podczas tradycyjnego przeglądu „Zlot talentów”. A są tam oceniane przez profesjonalne jury. Warsztaty są dla nich dodatkową nagrodą. W jednym miejscu gromadzimy zatem tych najzdolniejszych, z największym potencjałem. Chcemy ich wspierać, jednocześnie podnosząc im poprzeczkę. Po to, aby poziom ich prac był coraz wyższy. I to, w moim odczuciu, przynosi efekty – twierdzi Zygmunt Jeżewski, członek Zarządu Powiatu w Poznaniu.

Wyjątkowe jest także to, że warsztaty prowadzą profesjonaliści w swoich dziedzinach. – Na terenie placówek dla osób niepełnosprawnych z reguły pracują instruktorzy lub pedagodzy, nie zawsze będący fachowcami w danym zagadnieniu. Pracując ze sobą na co dzień, mimo dobrych chęci, popada się też w rutynę. Czasami trudno także przełamać określone schematy. A w tym przypadku mamy do czynienia ze spojrzeniem z zewnątrz. Profesjonaliści, których zapraszamy traktują uczestników warsztatów jako osoby utalentowane w danym kierunku. Mają inne podejście. A to duża różnica – twierdzi Jerzy Pelowski z Domu Pomocy Maltańskiej w Puszczykowie.

W trakcie trzydniowych warsztatów jest zatem okazja, aby nauczyć się czegoś nowego. – Dzięki współpracy z fachowcami nasi artyści są odważniejsi w tym, co robią. To z kolei prowadzi do podniesienia poziomu i wzbogacenia ich warsztatu pracy – dodaje Jerzy Pelowski. Bo też celem warsztatów jest nie tylko rozwijanie uzdolnień artystycznych, ale też kształcenie procesu twórczego myślenia, rozwijanie sprawności manualnych, orientacji przestrzennej i wyobraźni plastycznej, a także rozwijanie zdolności wnikliwej obserwacji natury i zjawisk otaczającego świata. I to zdaje egzamin. – Powołanie do życia takich warsztatów było bardzo dobrym pomysłem, przynoszącym określone rezultaty – uważa Zygmunt Jeżewski.

Tak jak w poprzednich latach, niepełnosprawni artyści mogli się wykazać w takich dziedzinach sztuki jak malarstwo, muzyka, teatr czy też instalacja przestrzenna. – Na warsztatach pojawiło się dwadzieścia osób. W tym gronie było pięć nowych twarzy. Na co dzień są to uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej lub też innych naszych ośrodków. Nie ukrywam jednak, że moim marzeniem jest dotarcie do wszystkich osób niepełnosprawnych, mieszkających w powiecie, także tych w żaden sposób niezorganizowanych. Chciałbym, aby oni także zdecydowali się pokazać swoje talenty. Gdyby to się udało, satysfakcja byłaby pełna – podkreślił na koniec Zygmunt Jeżewski.

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 19 lipca 2018