Zapowiedzi Wydarzenia Relacje

Z pasją i z przygodami

Spędzając wakacje w powiecie poznańskim, warto zapoznać się z przewodnikiem „Powiat Poznański Rodzinnie”. Przewodnik dzieli się na dwie części. W jednej proponuje wycieczki spokojne, w drugiej trasy bardziej intensywne. Na opisane w przewodniku szlaki wystarczy jeden dzień. Podróżować można zarówno pociągiem, samochodem, rowerem, pieszo, jak i łącząc ze sobą różne rodzaje transportu. Autorzy zapraszają także do relaksu w kajaku oraz żeglugi. Wiele tras rozpoczyna się w Poznaniu.

Pośród wielu szlaków turystycznych na terenie powiatu poznańskiego znaleźć możemy także rowerowy szlak turystyki kulturowej – to Cysterski Szlak Rowerowy, który łączy klasztory i kościoły pocysterskie. –  Z racji swojego szczególnego znaczenia dla europejskiej tożsamości, kultury i wspólnego dziedzictwa, Rada Europy przyznała mu tytuł Europejskiego Szlaku Kulturowego – czytamy w przewodniku. Wyprawa poznańskim odcinkiem to jedna z proponowanych tras intensywnych (40 km do przejechania rowerem). Jest ich szesnaście. Tyle samo, co spokojnych.

12 (4)

Jedna z nich to na przykład propozycja  rodzinnej przygody: odwiedzenie Muzeum w Uzarzewie, Grodu Pobiedziska, Skansenu Miniatur Szlaku Piastowskiego, spacer przygotowaną dla dzieci  ścieżką edukacyjną „Kraina Modrej Przygody”, wizyta na Dziewiczej Górze, gdzie można udać się na punkt widokowy na 40-metrowej wieży, i jeżeli starczy sił, to odwiedzenie nowoczesnej pływalni w Koziegłowach.

W przewodniku nie ma  tras ekstremalnych, jednak poprzez różnorodność proponowanych wypraw część z nich może się wpisać w nurt rekreacji przygodowej, wymagającej aktywności na otwartej przestrzeni, dostarczającej wielu emocji. Co ważniejsze jednak, wskazuje, jak wiele różnych pasji może być tu realizowanych – Liczymy na to, iż z przewodnika skorzystają zarówno goście z innych stron kraju, jak i mieszkańcy powiatu poznańskiego lub Poznania – zachęca Jan Grabkowski, starosta poznański. Przewodnik można otrzymać podczas imprez w powiecie poznańskim lub zapoznać się z jego elektroniczną wersją na stronie powiatu.

Autor: Anna Jaworska

Opublikowano: 27 lipca 2017