Związek metropolitalny? Tak, ale nic na siłę

Głos Wielkopolski, 12 października 2015

Decyzja o możliwości tworzenia związków metropolitalnych jest teraz w rękach prezydenta. W piątek Sejm przyjął ustawę w tej sprawie.

Senat chciał, aby związek metropolitalny mógł powstać już na obszarze liczącym 350 tys. mieszkańców. Ograniczył też poziom (4 proc. udziału w podatku PIT) i czas finansowania (dotacja celowa przez pięć lat) związku z budżetu państwa. Sejm te poprawki odrzucił i utrzymał wcześniejsze rozwiązania. I tak warunkiem utworzenia obszaru metropolitalnego będzie 500 tys. mieszkańców, a związek dostanie z budżetu państwa kwotę równą 5 proc. reklama udziału w PIT.

– Ta ustawa daje gminom narzędzie do utworzenia związku – mówi prof. Jadwiga Rotnicka, senator PO. I podkreśla: – Ale nic na siłę. Potrzebna jest zgoda wszystkich. W naszym przypadku Poznania, 17 gmin i powiatu. Trzeba pokazywać, że mamy wspólny interes, uregulować sprawy rozdziału kompetencji, a także kwestie ambicjonalne. To wymaga konsultacji z mieszkańcami i włodarzami gmin.

Opublikowano: 12 października 2015