10 lat Stowarzyszenia NKD

jubileusz 10-lecia działalności Stowarzyszenia Nadwarciańska Kolej Drezynowa

W Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy im. Antoniego Małeckiego w Obornikach odbyła się uroczysta gala z okazji jubileuszu 10-lecia działalności Stowarzyszenia Nadwarciańska Kolej Drezynowa, które prężnie działa zarówno na terenie powiatu obornickiego, jak i kilku ościennych powiatów, w tym także powiatu poznańskiego. Przez 10 lat swojej działalności zrealizowało wiele projektów za łączną kwotę ponad pół miliona złotych. – Naszym głównym celem było i jest promowanie bogatej tradycji i historii kolei w regionie oraz jej aspektu turystycznego. Przez te 10 lat spotkaliśmy się z tysiącami dziećmi, organizowane przez nas pociągi przejechały ok. 2700 km, robiliśmy wystawy kolejek i wystawy tematyczne. Przygotowaliśmy też cztery publikacje – wymieniał podczas spotkania prezes Stowarzyszenia, Krzysztof Springer.

Do sztandarowych projektów zaliczyć można m.in. przejazd pociągu Drezyniarz z Poznania do Czarnkowa, spotkania z dziećmi w ramach cyklu „NKD z nami polubisz kolej”, organizację obornickich Katarzynek, obchody 135 i 140-lecia linii Poznań – Piła połączone z przejazdem pociągu Jubilat, przejazd pociągu Oborniczanin z Obornik do Obornik Śląskich, przejazd pociągu Krajanin na zlot kolejek wąskotorowych w Białośliwiu czy wystawy kolejek w Szamotułach i Rokietnicy. Stowarzyszenie z okazji 10-lecia istnienia postanowiło przyznać też wyróżnienia w postaci symbolicznych statuetek. Trafiły one do partnerów, wspierających inicjatywy i działania Nadwarciańskiej Kolei Drezynowej. W gronie wyróżnionych samorządów i instytucji znalazł się m.in. powiat poznański. Więcej na temat tego wydarzenia TUTAJ.

Autor: Jakub Przybysz

Opublikowano: 27 października 2021