Menu główne
Powiat Poznański

Prasowa17
Radiowa17
Facebook
Telewizyjna17
Telewizja STK 17


Fundusze Europejskie
Kalendarz imprez
<< Mar 2019 >>
ponwtśrczwptsobnie
25 26 27 28 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Terminy imprez mogą ulec zmianie

Relacje

2018 w powiecie poznańskim…

Koniec roku to czas różnego rodzaju podsumowań. W związku z tym, my również postanowiliśmy przypomnieć wszystko to, co się działo w 2018 roku w powiecie poznańskim lub było z nim związane. A działo się naprawdę sporo…

STYCZEŃ

W kościele pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Buku odbyło się Powiatowe Kolędowanie. W XVIII edycji imprezy wystąpili Piotr Kuźniak, siostry Hybiak oraz Zespół Kameralny Amici Canti.
Podczas spotkania noworocznego wręczono Nagrody Starosty. W kategorii „przedsiębiorczość” otrzymała ją spółka Novol, wśród „organizacji pozarządowych” wyróżniono Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Wspólna Droga” w Luboniu, a w kategorii „inicjatywy obywatelskie” uhonorowany został Eugeniusz Jacek.
 Film Arkadego Pawła Fiedlera, opowiadający o jego podróży maluchem przez Azję, zdobył pierwsze miejsce w konkursie DT Awards organizowanym przez serwis Drive Tribe.

Światowe media obiegła informacja o wyczynie Denisa Urubko oraz mieszkającego w Łopuchowie, w powiecie poznańskim Adama Bieleckiego. Obaj himalaiści, którzy byli w trakcie wspinania się na K2, po śmiałej i jednej z najbardziej spektakularnych w historii himalaizmu akcji ratunkowej, pomogli zejść do bazy Elisabeth Revol. Niestety, nie udało się już uratować wspinającego się wraz z Francuzką Tomasza Mackiewicza.
 W Murowanej Goślinie, przy ul. Gnieźnieńskiej, doszło do potężnego wybuchu gazu. Rodzinom, które straciły przez to swój cały dobytek, natychmiast zapewniono bezpieczne lokum, a następnie wypłacono odszkodowanie.
 Podpisano umowę z wykonawcą prac w ramach drugiego etapu budowy bloku operacyjnego w Szpitalu w Puszczykowie. Umowa dotyczyła pięciu supernowoczesnych sal operacyjnych wraz z centralną sterylizatornią.

LUTY

 Odbyły się Targi Regionów i Produktów Turystycznych Tour Salon. Swoje wspólne stoisko na MTP miał również Powiat Poznański, Metropolia Poznań oraz Poznańska Lokalna Organizacja Turystyczna.
 Komenda Miejska Policji w Poznaniu otrzymała trzydzieści nowych aut. Zostały one zakupione m.in. przy wsparciu finansowym powiatu poznańskiego. Uroczyste przekazanie aut odbyło się 14 lutego. Kluczyki do nowych samochodów wręczał m.in. starosta poznański Jan Grabkowski.


 Rozpoczęła się rozbudowa szkoły w Murowanej Goślinie, która należy do Zespołu Szkół w Bolechowie. 15 lutego została podpisana umowa na jej przebudowę i wyposażenie. Powiat poznański przeznaczył na wszystkie prace blisko 15 mln zł.
 Komisariat Policji w Kostrzynie zwyciężył w konkursie na „Najlepszy komisariat powiatu poznańskiego”. Główną nagrodą był czek o wartości 30 tysięcy złotych.

MARZEC 

 W Urzędzie Marszałkowskim w Poznaniu podpisano umowę o dofinansowanie przebudowy drogi wojewódzkiej nr 196 w gminie Czerwonak. Inwestycja dotyczyła ul. Gdyńskiej, na odcinku od granicy miasta do zjazdu do Centralnej Oczyszczalni Ścieków w Koziegłowach.
 Jan Grabkowski został „Wielkopolską Osobowością Roku 2017” w plebiscycie „Głosu Wielkopolskiego”. Starosta poznański wygrał w kategorii „samorządność i społeczność lokalna”, zbierając 9267 głosów. Był to zdecydowanie najlepszy wynik w całym konkursie, biorąc pod uwagę także pozostałe kategorie.
 Pochodzący ze Swarzędza Aleksander Doba trafił na okładkę prestiżowego „New York Timesa”. – Nie chcę być małym, szarym człowiekiem – mówił w rozmowie z gazetą 71-letni podróżnik, który po raz trzeci przepłynął kajakiem Atlantyk.


 „Dziś to sołtysi są liderami lokalnych społeczności. Mają największą wiedzę o mieszkańcach. Jak nikt inny znają ich problemy” – mówił starosta poznański Jan Grabkowski podczas III Powiatowego Dnia Sołtysa.

KWIECIEŃ 

 Aż 168 kilometrów musieli pokonać uczestnicy pierwszej edycji „Władcy Pierścienia. Zawodnicy biegli po szlaku pętli rowerowej dookoła Poznania, czyli tak naprawdę wokół powiatu poznańskiego. Ten morderczy dystans najszybciej pokonali Krzysztof Brączyk z Więcborka oraz Jolanta Witczak z Lusowa. Triumfator biegu mężczyzn przebiegł trasę w 18 godzin i 37 minut.

 W Warszawie, podczas XXIII Zgromadzenia Ogólnego Związku Powiatów Polskich ogłoszono wyniki oraz wręczono nagrody laureatom rankingu ZPP za 2017 rok. Powiat poznański, nie tylko znalazł się w czołówce, ale także otrzymał honorowy tytuł „Super Powiat” w kategorii powyżej 120 tys. mieszkańców.
 Stanisław Sojka oraz Michał Urbaniak byli gwiazdami kolejnej edycji Ogólnopolskich Dni Artystycznych z Gitarą w Mosinie.
 Największa fabryka sushi w Polsce, twórca rewolucyjnego urządzenia medycznego, agencja interaktywna oraz firma zajmująca się sprzedażą produktów branży budowlanej zostali laureatami konkursu o tytuł „Poznańskiego Lidera Przedsiębiorczości”. Podczas gali, która odbyła się 18 kwietnia, zwycięzcy odebrali prestiżowe wyróżnienia i nagrody wartości ponad 150 tys. zł.
 Zespół Pałacowo-Parkowy w Rogalinie został uznany za Pomnik Historii. Uroczystość oficjalnego nadania tego wyróżnienia z rąk Prezydenta RP Andrzeja Dudy odbyła się 20 kwietnia w Pałacu Prezydenckim w Warszawie.

MAJ

 Metropolita poznański abp Stanisław Gądecki poświęcił wyremontowany kościół pod wezwaniem św. Mikołaja w Owińskach. W uroczystościach, które odbyły się 6 maja, uczestniczyli m.in. starosta poznański Jan Grabkowski oraz Wiesław Biegański, powiatowy konserwator zabytków.
 Na swarzędzkim Rynku odbyły się uroczyste obchody z okazji Powiatowego Dnia Strażaka. W kategorii PSP nagrodę finansową i tytuł „Strażaka Roku” otrzymał st. ogn. Krzysztof Morzyk z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 9 w Mosinie.
 Nastąpiło podpisanie aktu erekcyjnego i wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę bloku operacyjnego Szpitalu w Puszczykowie.
 Marina w Czerwonaku zainaugurowała sezon. Jedną z największych atrakcji był tramwaj wodny, który w okresie letnim kursował z Czerwonaka do Poznania.


 Arkady Paweł Fiedler po raz kolejny przejechał Afrykę. Tym razem jednak samochodem elektrycznym. Wcześniej podobny szlak przebył swoim słynnym już na całym świecie „maluchem”.
 Poznańska Kolej Metropolitalna wystartowała wprawdzie 10 czerwca, ale pierwszy pociąg z nowym logo PKM w promocyjną trasę wyjechał już pod koniec maja. Wśród pasażerów, i to w kabinie maszynisty, pojawił się 7-letni Oliver Romanowski, którego praca w konkursie na logo PKM otrzymała wyróżnienie.

CZERWIEC

 Zakończyła się pilotażowa edycja Certyfikacji Atrakcji Turystycznych Powiatu Poznańskiego. W projekcie wzięło udział 41 obiektów, spośród których 32 otrzymały tytuł Rekomendowanej Atrakcji Turystycznej. Uroczysty finał akcji odbył się 3 czerwca w Muzeum Narodowym Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie w trakcie III Dnia Organizacji Pozarządowych.


 Tenisistki stołowe LKTS Luveny Luboń awansowały do I ligi. Drużyna z powiatu poznańskiego w barażach pokonała ekipę z Luzina. LKTS jest jedynym klubem z Wielkopolski występującym w lidze centralnej tenisa stołowego.
 Wmurowano kamień węgielny pod nowe skrzydło szkoły w Murowanej Goślinie należącej do Zespołu Szkół w Bolechowie.
 W Szpitalu w Puszczykowie odbył się innowacyjny zabieg usuwania guza mózgu z wykorzystaniem promieniowania ultrafioletowego. Operację przeprowadził zespół kierowany przez dr. Jakuba Moskala, ordynatora Oddziału Neurochirurgicznego Szpitala w Puszczykowie. Trwała ona blisko pięć godzin.
 Na stadionie lekkoatletycznym w Puszczykowie odbyło się podsumowanie sportowego współzawodnictwa szkół w powiecie poznańskim. Uczestniczyło w nim ponad 3,5 tysiąca uczniów ze 130 szkół powiatu poznańskiego.
 Agnieszka Rojewska wygrała w Amsterdamie mistrzostwa świata baristów. W finale, pochodzącą z Mosiny absolwentka Liceum Ogólnokształcącego w Puszczykowie oraz Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, daleko w polu zostawiła rywali z Holandii, Szwajcarii, Grecji, Kanady oraz Nowej Zelandii.
 Nikol Płosaj z UKS Mróz Colnago Jedynki Kórnik została wicemistrzynią Polski w wyścigu kolarskim elity ze startu wspólnego. Zawodniczki o medale rywalizowały na trasie wokół Ostródy.
 Starosta poznański Jan Grabkowski został uhonorowany nagrodą „Filar Samorządu Terytorialnego”. To najwyższe wyróżnienie przyznawane przez Wielkopolski Ośrodek Kształcenia Studiów Samorządowych, największe stowarzyszenie samorządów w Polsce. Wyróżnienia wręczono 26 czerwca, w hotelu Delicjusz w Trzebawiu.
Na malowniczych i pięknie położonych terenach leśnych w Krajkowie, w gminie Mosina, odbyły się mistrzostwa świata w nordic walking.

LIPIEC

 Starosta poznański Jan Grabkowski został wyróżniony tytułem Samorządowca 20-lecia. Do jego rąk trafiła również Honorowa Statuetka Związku Powiatów Polskich przyznawana za wkład w rozwój lokalny oraz działalność na płaszczyźnie ogólnopolskiej.
 Angelique Kerber wygrała Wimbledon, najbardziej prestiżowy i największy turniej tenisowy na świecie. W finale pokonała Amerykankę Serenę Williams. Był to pierwszy triumf mieszkającej w Puszczykowie tenisistki na trawiastych kortach w Londynie. I jednocześnie jej trzecie wielkoszlemowe zwycięstwo w karierze, bo przed dwoma laty Niemka z polskim paszportem wygrała także Australian Open i US Open. AngeliqueKerber za zwycięstwo w Wimbledonie otrzymała ponad 2 mln funtów.

 Mieszkający w Rokietnicy i reprezentujący barwy AZS Poznań Szymon Wierzbicki wraz z Dominikiem Buksakiem z AZS AWFiS Gdańsk wywalczyli w Gdyni wicemistrzostwo Europy w olimpijskiej klasie 49er. Zawody rozegrano podczas żeglarskich regat Volvo Gdynia Sailing Days. Nad Bałtykiem rywalizowały 92 załogi z 33 krajów.
 Mieszkający w Łopuchowie w powiecie poznańskim Adam Bielecki zdobył Gaszerbrum II, mierzący 8035 metrów. Był to piąty ośmiotysięczny szczyt na jego koncie. Wcześniej zdobył Makalu (2011 m), Gaszerbrum I (2012 m – pierwsze wejście zimowe), K2 (2012 m) oraz Broad Peak (2013 m – pierwsze wejście zimowe).
 Mateusz Świętek i Fabian Barański zdobyli brązowe medale wioślarskich mistrzostw świata do lat 23, które odbyły się na Torze Regatowym Malta w Poznaniu. Ten pierwszy reprezentuje barwy klubu KW 04 Poznań, ale na co dzień mieszka w Suchym Lesie.

SIERPIEŃ

 Dziewczyny z Red Hot Czili Buk zdobyły srebrny medal mistrzostw Polski w piłce ręcznej plażowej. Tym samym zespół z powiatu poznańskiego powtórzył swój ubiegłoroczny wynik. Finałowy turniej PGNiG Summer Superligi odbył się w Starych Jabłonkach.
 Podpisano porozumienie w sprawie budowy Zespołu Szkół Technicznych w Tarnowie Podgórnym. Będą się w niej kształcić przyszli magazynierzy, logistycy i mechatronicy.
 W Muzeum-Pracowni Literackiej Arkadego Fiedlera w Puszczykowie można było obejrzeć wystawę poświęconą lotnikom z legendarnego Dywizjonu 303. Zbiegło się to w czasie z premierą dwóch filmów fabularnych opowiadających o polskich żołnierzach, których losy opisał w swojej książce Arkady Fiedler.
 W Radzewie, w gminie Kórnik, odbyły się powiatowo-gminne dożynki. W trakcie święta plonów były koncerty, liczne pokazy, mnóstwo pysznego jedzenia i fantastyczna zabawa.

 Ważnego odkrycia dokonali archeolodzy prowadzący badania w Puszczy Zielonce na terenie gminy Murowana Goślina. Dzięki analizie zdjęć lotniczych zidentyfikowano miejsce nieistniejącej średniowiecznej wsi Gać.
 Julita Jagodzińska odniosła największy sukces w karierze. Zawodniczka Klubu Kolarskiego Tarnovia Tarnowo Podgórne zdobyła złoty medal w sprincie drużynowym podczas mistrzostw Europy juniorów i młodzieżowców w kolarstwie torowym, które odbyły się w szwajcarskim Aigle.
 Quay Rokietnica Open to jedyny bilardowy turniej w Polsce zaliczany do światowego rankingu Mosconi-Cup. W jego ostatniej edycji rywalizowano na 25 stołach, a w puli nagród było 55 tys. zł.

WRZESIEŃ

 Kilkaset osób odwiedziło w pierwszą sobotę września Szpital w Puszczykowie, gdzie już po raz trzeci zorganizowano festyn pod nazwą „Biała Sobota z Powiatem Poznańskim”.
 Pierwsza grupa młodzieży ze szkół prowadzonych przez powiat poznański odwiedziła Muzeum Powstańców Wielkopolskich im. Generała Józefa Dowbor-Muśnickiego w Lusowie. W sumie do Muzeum przyjechało ponad dwa tysiące uczniów.
 Swarzędz oficjalnie dołączył do systemu Poznańskiej Kolei Metropolitalnej. 6 września podpisano umowę przystąpienia gminy do projektu.
 Ewa Kwiatkowska z Warsztatów Terapii Zajęciowej w Owińskach została laureatką finału szóstej edycji Przeglądu Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych, mieszkańców powiatu poznańskiego, pod nazwą „Zlot Talentów”.
 Sześć jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z powiatu poznańskiego wzbogaciło się w specjalistyczny sprzęt, w tym przypadku prądownice oraz węże strażackie. Na pikniku „Bezpieczni w powiecie poznańskim” padły też pierwsze deklaracje dotyczące rozbudowy Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 8, która jest centrum szkolenia dla strażaków w całej Wielkopolsce.

 Otwarto Swarzędzkie Centrum Historii i Sztuki. – Cieszę się, że takie placówki powstają, bo to świadczy o tym, że ludzie chcą pamiętać o tych, którzy tutaj wcześniej mieszkali, pracowali i tworzyli – mówił podczas uroczystego otwarcia muzeum starosta poznański Jan Grabkowski.
 „Perspektywa rozwoju samorządu” – tak nazywał się jeden z paneli dyskusyjnych VI edycji Polskiego Kongresu Przedsiębiorczości, który odbył się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. W rozmowie udział wziął m.in. starosta poznański Jan Grabkowski.
 W Czerwonaku została otwarta szósta filia Wydziału Komunikacji i Transportu Starostwa Powiatowego w Poznaniu. Jest ona zlokalizowana w budynku dworca kolejowego.
 Na kórnickich Błoniach oficjalnie zainaugurowano XX Igrzyska Młodzieży Szkolnej Powiatu Poznańskiego. Jako pierwsi do walki przystąpili młodzi biegacze rywalizujący w sztafetach. W zawodach udział wzięło kilkaset uczniów z powiatu poznańskiego.

PAŹDZIERNIK

 W Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oficjalnie zainaugurowano rok akademicki 2018/2019. Rok wyjątkowy, ponieważ uczelnia świętuje setną rocznicę powstania. W uroczystościach wzięło udział wielu gości, w tym także starosta poznański Jan Grabkowski.
 Powiat poznański pozyskał blisko 2 mln zł ze środków unijnych z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Zostaną one przeznaczone na przebudowę i wyposażenie budynków szeregowych zlokalizowanych w sąsiedztwie Domu Pomocy Społecznej w Lisówkach w celu ich adaptacji na mieszkania chronione.
 W hotelu Bazar, tym samym, w którym przed stu laty przemawiał do mieszkańców Poznania Ignacy Jan Paderewski, odbyła się debata pod nazwą „O Powstaniu Wielkopolskim z perspektywy Krakowa, Warszawy i Poznania”. Udział w niej wzięli prof. Janusz Karwat, prof. Andrzej Chwalba, prof. Waldemar Łazuga oraz prof. Tomasz Nałęcz.
 Uczniowie z Zespołu Szkół nr 1 w Swarzędzu wygrali interaktywny „Konkurs wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim”, który odbył się w Starostwie Powiatowym w Poznaniu. W konkursie rywalizowało osiem zespołów z siedmiu szkół prowadzonych przez powiat poznański.
 Tłumy widzów na trybunach, kolejki przed halą, gwiazdy na parkiecie i kapitalne widowiska – tak w skrócie można opisać XIV edycję Memoriału Arkadiusza Gołasia, który odbył się w Zalasewie. Największą gwiazdą turnieju był Bartosz Kurek, który kilka dni wcześniej został najlepszym siatkarzem mistrzostw świata. Zawody poprzedziły warsztaty dla dzieci z gminy Swarzędz. Poprowadzili je m.in. Stephane Antiga oraz Giba.
 Stowarzyszenie Metropolia Poznań otrzymało Nagrodę im. Jerzego Regulskiego. Została ona ustanowiona w 2016 roku przez Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej oraz Towarzystwo Urbanistów Polskich i jest przyznawana za wybitne osiągnięcia w kreowaniu ładu przestrzennego i rozwoju samorządności terytorialnej. Stowarzyszenie Metropolia Poznań uzyskało nagrodę w kategorii „idea” za Poznańską Kolej Metropolitalną.
 W Zespole Szkół nr 1 w Swarzędzu odbyła się uroczysta XLIII Sesja Rady Powiatu poświęcona upamiętnieniu setnej rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego.
 Powiat poznański powołał Radę Seniorów. Na przewodniczącą wybrano Irenę Skrzypczak.
 Przy Zespole Szkół nr 1 w Swarzędzu otwarto najnowocześniejsze w kraju Centrum Kształcenia Praktycznego. Inwestycja kosztowała 34 mln zł, z czego 18 mln powiat pozyskał ze środków Unii Europejskiej. W 18 specjalistycznych pracowniach młodzież będzie uczyć się w 30 zawodach.


 Na konferencji prasowej poinformowano, że w 160 szkołach Metropolii Poznań, w tym w powiecie poznańskim, zainstalowane zostaną czujniki pomiaru jakości powietrza.

LISTOPAD 

 Już po raz piąty w Starostwie Powiatowym w Poznaniu wyróżniono najbardziej zasłużonych krwiodawców z regionu. Specjalne statuetki trafiły do rąk czterdziestu osób zrzeszonych we wszystkich klubach Honorowych Dawców Krwi i jedynego działającego na terenie powiatu stowarzyszenia.
 Dobiegł końca remont Oddziału Rehabilitacyjnego Szpitala w Puszczykowie. Zmieniła się zarówno część hotelowa, jak i pokoje personelu medycznego. Przybyło także nowoczesnego sprzętu rehabilitacyjnego.
 W trakcie inauguracyjnej sesji Rady Powiatu w Poznaniu Jan Grabkowski po raz piąty z rzędu został starostą poznańskim. Przez kolejne pięć lat współpracować z nim będą Tomasz Łubiński, wicestarosta poznański, oraz członkowie Zarządu Powiatu w Poznaniu – Piotr Zalewski i Antoni Kalisz. Ten ostatni zastąpił Zygmunta Jeżewskiego, który postanowił przejść na emeryturę. Przewodniczącym Rady Powiatu ponownie został Piotr Burdajewicz.


 Zakończył się kolejny etap renowacji Zamku w Kórniku. W ramach tegorocznych prac odnowiono ścianę zachodnią, a także wymieniono tynk oraz ułożono instalacje.

GRUDZIEŃ

 Ponad 200 dzieci z placówek opiekuńczo-wychowawczych oraz rodzin zastępczych uczestniczyło w powiatowych mikołajkach. Tym razem bawiono się w Centrum Rozrywki MK Bowling i Fitness Point w poznańskiej Galerii MM.


 Świętowano jubileusz 150-lecia Ortopedyczno-Rehabilitacyjnego Szpitala Klinicznego im. Wiktora Degi. W uroczystych obchodach wziął udział m.in. starosta poznański Jan Grabkowski.
 „Poznaj Sąsiada! Obywatele Ukrainy w Metropolii Poznańskiej. Dwa spojrzenia” – to temat badań, którego wyniki przedstawiono na konferencji prasowej w Starostwie Powiatowym w Poznaniu.
 Szpital w Puszczykowie przeszedł pomyślnie skomplikowany proces weryfikacji i otrzymał Certyfikat Akredytacyjny nadany przez Ministra Zdrowia. Tym samym puszczykowska lecznica dołączyła do wąskiego grona placówek opieki medycznej, które spełniają najwyższe standardy zapewnienia wysokiej jakości świadczeń. W Polsce te wymagania spełnia zaledwie co piąty szpital.

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 31 grudnia 2018


Ogłoszenia Komunikaty

Archiwum