25-lecie Amici Canti

zespół amici canti

Zespół Kameralny Amici Canti z Buku obchodził swoje 25-lecie. Chórzyści, wraz z dyrygentem i założycielem zespołu Leszkiem Górką, postanowili uczcić to wyjątkowe wydarzenie koncertem w bukowskim Sanktuarium Matki Bożej Bukowskiej Literackiej. – To dla nas wyjątkowy dzień. Wyjątkowy był też koncert i miejsce, w którym wystąpiliśmy. Czas płynie szybko, ale ja sam czuję się cały czas pełen energii – mówił założyciel zespołu.

– Przez te wszystkie lata nasz skład się zmieniał. Oprócz mnie jest tylko jedna osoba, która działa w grupie od samego początku. Niektórzy z nami zaczynali i nadal śpiewają, ale w trakcie tych 25 lat mieli krótszą lub dłuższą przerwę. Prywatnie wszyscy jesteśmy dobrymi znajomymi i to na pewno pomaga nam w codziennym funkcjonowaniu. Plany na przyszłość? Działamy dalej. Oby przez kolejne ćwierć wieku -zapewniał po jubileuszowym koncercie Leszek Górka.

Prowadzony przez niego Zespół Kameralny Amici Canti powstał w 1996 roku i działa przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Buku. Od samego początku tworzy go grupa amatorów i pasjonatów sztuki wokalnej. Są to m.in. informatycy, przedsiębiorcy, bankowcy, nauczyciele i studenci. W repertuarze zespołu znaleźć można dzieła religijne i świeckie, muzyki dawnej i współczesnej, utwory jazzujące, jak również opracowania muzyki rozrywkowej kompozytorów polskich i zagranicznych.

Każdego roku grupa podejmuje szereg artystycznych wyzwań i bierze udział w różnych projektach kulturalnych, zdobywając uznanie publiczności. Wśród nich są nie tylko projekty a cappella, ale także oratoryjne, wokalno-instrumentalne, przygotowywane we współpracy z różnymi orkiestrami i zespołami. Amici Canti nagrał też cztery płyty i regularnie występuje w kraju i zagranicą, promując powiat poznański. Na najwyższym poziomie artystycznym wspiera również powiatowe wydarzenia, m.in. Powiatowe Kolędowanie czy powiatowe dożynki.

Zdjęcia: Sławomir Pawlak

Opublikowano: 7 września 2021