“5 zmysłów” dziesiąty raz

5 zmysłów warsztaty

Projekt „5 zmysłów” gości w Wielkopolsce już dziesiąty raz. Jest innowacyjnym działaniem edukacyjno-artystycznym, dedykowanym szerokiemu gronu odbiorców, a konkretnie społeczności osób z niepełnosprawnościami. Minione dziewięć edycji pozwoliły osobom niepełnosprawnym aktywnie uczestniczyć w licznych warsztatach, wydarzeniach artystycznych zarówno z perspektywy odbiorcy jak i twórcy.

Każda edycja projektu miała słowo-klucz, otwierające pole do dyskusji na tematy silnie obecne w społecznym dyskursie dotyczącym niepełnosprawności. W ubiegłych latach rozmawiano o dyskryminacji, o ubezwłasnowolnieniu i wolności osobistej, o byciu rodzicem i opiekunem, o inkluzji społecznej i kulturze egalitarnej… Tym razem jest to „o Dorosłości”. W tym roku, w ramach projektu, zaplanowano 15 warsztatów w całej Wielkopolsce. Sytuacja pandemiczna przeformułowała jednak część działań projektowych. Wiele warsztatów w ośrodkach przeprowadzono, ale finałową część organizatorzy musieli przenieść do sieci.

Podczas poprzedniej edycji „5 zmysłów” stworzono publikację pt. “Atlas dla kultury. Jak udostępniać wydarzenia kulturalne osobom z niepełnosprawnościami?”. W siedmiu zeszytach zostały zebrane uwagi, pomysły i rekomendacje, dzięki którym znacznie łatwiejsze stanie się zarówno sprostanie wymogom ustawowym, jak i empatyczne otwarcie na problemy osób, które z różnych powodów pozostają poza kręgiem aktywnych odbiorców kultury. Głównym odbiorcą „5 zmysłów” są nie tylko osoby z niepełnosprawnościami, ale także kadry kultury – ludzie, którzy zajmują się tworzeniem oferty kulturalnej i edukacyjnej dla wszystkich uczestników.

Dlatego też w listopadzie zaplanowano m.in serię warsztatów on-line dedykowanych poszczególnym instytucjom kultury, jak: teatry, biblioteki, kina, muzea, estrady muzyczne, domy kultury i NGO. Organizatorzy przygotowali sześć bezpłatnych tematycznych warsztatów online dla pracownic i pracowników różnego typu instytucji kultury i organizacji pozarządowych. Potrwają one od 18 do 30 listopada. Każdy warsztat obejmuje część wykładową i narzędziowo-warsztatową. Podczas zajęć uczestnicy przygotują scenariusze wydarzeń realizujące postulat kultury egalitarnej i dostępnej, a także będą mieli możliwość skorzystania z bezpłatnych, indywidualnych konsultacji z ekspertem.

Warsztaty odbędą się w całości online na platformie ZOOM. Udział w zajęciach jest bezpłatny. Zapisy na warsztaty, formularz TUTAJ. Organizatorem projektu “5 zmysłów” jest Stowarzyszenie Edukacyjne MCA, współorganizatorem Centrum Kultury Zamek. Projekt dofinansowano m.in. ze środków powiatu poznańskiego.

Autor: Agnieszka Maciejewska
Zdjęcia: Marek Lapis