Bałdych na Jazzowej Scenie

adam bałdych

10 października, o godz. 18.00 w CK Przeźmierowo, w ramach Jazzowej Sceny Sezamu wystąpi jeden z najlepszych obecnie skrzypków jazzowych – Adam Bałdych. Nie na darmo mówi się o nim, jako o jednym z nielicznych obecnie skrzypków o tak świeżym brzmieniu i elektryzującej muzycznej osobowości. Najnowszy projekt Adama Bałdycha i jego kwartetu nosi nazwę Sacrum Profanum.

Jest on próbą wpisania muzyki sakralnej różnych epok w kontekst współczesnego świata – jego bogactwa brzmień, wolności interpretacji i ekspresji. Kompozycje średniowiecznej mistyczki Hildegardy z Bingen, latami trzymane w sekrecie w Watykanie „Miserere” Gregorio Allegriego czy utwory współczesnej awangardzistki Sofi Gubaiduliny to materiał dotychczas wykonywany z ogromnym namaszczeniem formalnym, a jego próby jakiejkolwiek ingerencji aranżacyjno-interpretacyjnej były wręcz zabronione. Bałdych czujnie obserwując przemiany dzisiejszego świata, podejmuje to wyzwanie i tworzy nowy projekt, włączając w niego również swoje nowe kompozycje napisane specjalnie dla tego kwartetu.

Autor: Magdalena Woźniak

adam bałdych