Autobusy z przyczepkami (10.05.2019)

logo głos wielkopolski

Pakujemy rower do autobusu, bezpiecznie dojeżdżamy na przykład do Cysterskiego Szlaku Rowerowego, przesiadamy się na rower i pedałujemy, podziwiając otaczającą nas przyrodę. To możliwe! Na trasę wyruszył już autobus nr 471 wyposażony w przyczepkę do przewozu rowerów. Powiat poznański wspólnie z gminą Swarzędz po raz piąty uruchomił sezonową linię autobusową nr 471, na której autobus kursuje z przyczepką do przewozu rowerów. Linię obsługuje Swarzędzkie Przedsiębiorstwo Komunalne. Jest to jedyna gminna firma przewozowa, która posiada przyczepki do przewozu rowerów. Każda z nich może zabrać około 15 jednośladów.

Z przejazdów autobusem nr 471 będzie można skorzystać do 13 października we wszystkie soboty, niedziele i święta, a także 21 czerwca oraz 16 sierpnia. Jego trasa prowadzi przez gminy: Swarzędz, Czerwonak, Murowana Goślina, Suchy Las (Biedrusko) oraz Pobiedziska. W ciągu dnia wykona on 14 kursów, pokonując za każdym razem około 50 kilometrów. – Dużą liczbą połączeń chcemy zachęcić do jazdy na rowerze nie tylko podczas majowych weekendów, ale przez całe wakacje – zachęca Jan Grabkowski, starosta poznański i dodaje: – To doskonała alternatywa, by bezpiecznie przejechać przez miejsca, gdzie jest wzmożony ruch samochodowy, a nie ma ścieżek rowerowych.

Korzystając z sezonowej linii autobusowej, rowerzyści dojadą do Szlaku Kościołów Drewnianych, EuroVelo R1 – R6 i R9, Małej i Dużej Pętli Rowerowej, Pierścienia dookoła Poznania, w pobliże kąpieliska Tropicana w Owińskach, czy nad jeziora – Stęszewskie, Wronczyńskie i Jerzyńskie. Pasażer kupuje bilet dla siebie, przewóz rowerów jest bezpłatny. Uwaga! Na linii nr 471 honorowane są bilety okresowe PEKA na strefy ABC oraz B, C i BC, a także bilet okresowy Swarzędzkiej Komunikacji Autobusowej. W ubiegłym roku autobusy, kursujące na linii 471, przewiozły blisko 4 tysiące pasażerów oraz 518 rowerów.

Ceny biletów są następujące:
– jednoprzejazdowy: 3 zł (normalny) lub 1,50 zł (ulgowy)
– całodniowy: 5 zł (normalny) lub 2,50 zł (ulgowy)
– grupowy jednoprzejazdowy: 6 zł
– grupowy całodniowy: 10 zł

Z biletów grupowego mogą skorzystać maksymalnie dwie osoby dorosłe plus troje dzieci.

Opublikowano: 10 maja 2019