MenuMenu główne
Powiat Poznański



Relacje

Bogusławski ma ławeczkę

W mijającym, 2017 roku przypada 260. rocznica urodzin Wojciecha Bogusławskiego. Ojciec Polskiego Teatru urodził się w miejscowości Glinno w powiecie poznańskim, niedaleko Suchego Lasu. I właśnie w Suchym Lesie 22 grudnia 2017, tuż przed Urzędem Gminy odsłonięto ławeczkę upamiętniającą tego wielkiego człowieka, którego rok właśnie się kończy.

– Tam, gdzie kiedyś było Glinno jest obecnie poligon, więc dostać się tam jest niezmiernie trudno. Stąd taka lokalizacja ławeczki. Po co ona powstała? Mieszkańcom gminy chcemy przypomnieć, że ktoś taki jak Bogusławski tutaj się urodził, a turystów chcemy o tym poinformować – mówił Grzegorz Wojtera, wójt gminy Suchy Las. – Postać Bogusławskiego jest zrobiona z brązu i jest wzorowana na najbardziej znanym portrecie Bogusławskiego – dodał Grzegorz Godawa, autor rzeźby.

Wojciech Romuald Bogusławski herbu Świnka, to polski aktor, śpiewak operowy, reżyser, pisarz, dramatopisarz, tłumacz, propagator ideologii oświecenia, wolnomularz, dyrektor Teatru Narodowego w Warszawie i założyciel teatrów w Poznaniu, Kaliszu, Gdańsku, Grodnie, Białymstoku, Wilnie i Lwowie. Ojciec Teatru Polskiego, teoretyk i historyk teatru.

Bogusławski urodził się 9 kwietnia 1757 roku w Glinnie. Kształcił się w kolegium pijarów w Warszawie, Akademii Krakowskiej i Szkołach Nowodworskich. Przebywał też na dworze biskupa krakowskiego Kajetana Sołtyka. W 1778 roku zadebiutował jako aktor, śpiewak operowy i autor dramatyczny. Wkrótce operą “Nędza uszczęśliwiona” do muzyki Macieja Kamieńskiego zainicjował polską twórczość operową opartą na motywach ludowych.

Przez wiele lat był dyrektorem Teatru Narodowego. Najpopularniejszą wystawioną przez Bogusławskiego operą jest “Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale”. Jest on autor ponad 80 tragedii, komedii, dram i librett operowych. Są to m.in. “Dowód wdzięczności narodu” czy też “Henryk VI na łowach”. Bogusławski napisał też podręcznik pt. “Dramaturgia, czyli nauka sztuki scenicznej”.

Traktował teatr jako szkołę dobrych obyczajów i trybunę, z której można głosić idee narodowe. Zmarł 23 lipca 1829 roku w Warszawie i został pochowany na Powązkach. Wielkim popularyzatorem dziedzictwa związanego z osobą ojca sceny narodowej jest Stowarzyszenie Kulturalne im. Wojciecha Bogusławskiego. Powstanie ławeczki wsparł finansowo powiat poznański.

 

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 22 grudnia 2017