MenuMenu główne
Powiat Poznański



Relacje

Dąb Rus sklonowany

Seminarium “Ochrona zasobów genowych najstarszych dębów pomnikowych rosnących w Polsce”

Na terenie zespołu pałacowego w Rogalinie odbyło się seminarium “Ochrona zasobów genowych najstarszych dębów pomnikowych rosnących w Polsce”. Jego organizatorem był Instytut Dendrologii Polskiej Akademii Nauk oraz Muzeum Narodowe w Poznaniu. W jego trakcie doszło także do uroczystego posadzenia sadzonki dębu szypułkowego, sklonowanej z najstarszego dębu rogalińskiego „Rus”, będącego jedną z największych atrakcji turystycznych Rogalina. 

Seminarium zwieńczyło wieloletni projekt naukowo-badawczy dr hab. Pawła Chmielarza z Instytutu Dendrologii PAN w Kórniku prowadzony w ramach programu pod nazwą „Zachowanie zasobów genowych zagrożonych i ginących gatunków metodami kriogenicznymi w leśnym banku genów oraz ochrona zasobów genowych najstarszych drzew w Polsce poprzez sklonowanie in vitro i kriokonserwację”. W Rogalinie program rozpoczęto w 2014 roku od pobrania z dębów „Rus”, „Lech” i „Dąb Edwarda” materiału badawczego. Powiat poznański uczestniczył w tym programie na etapie wydawania pozwoleń administracyjnych wydawanych przez Powiatowego Konserwatora Zabytków na pobranie materiału badawczego z ww. dębów rogalińskich i na wykonanie nasadzenia.

W trakcie seminarium m.in. wygłoszono referaty dotyczących problematyki i form ochrony najstarszych i najbardziej wartościowych drzew w Polsce (Andrzej Grzywacz, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie), omówiono zabytkowy drzewostan oraz najcenniejsze gatunki chronione występujących na obszarze Rogalina (Piotr Wilanowski, Muzeum w Rogalinie) oraz przedstawiano program badawczy związany z klonowaniem drzew, w tym rogalińskiego dębu „Rus”. Przy okazji badań określono wiek „Rusa”, szacując go na 800-850 lat. Tym samym stawia go to na pierwszym miejscu w Polsce pod względem długowieczności określonej metodami naukowymi.

Wydarzenie uświetniło wspólne zdjęcie uczestników przed dębem „Rus” wraz z „potomkiem”, a sklonowaną sadzonkę uroczyście posadzono w pobliżu mostu prowadzącego na dziedziniec główny założenia pałacowego. Część formalną seminarium zakończył koncert zespołu „Projekt Kobieta” z Puszczykowa oraz degustacja specjalnie na tę okazję przygotowanego tortu z wizerunkiem „Rusa” oraz napisem „Te same geny 800 lat później”. Chętni otrzymali również do własnego użytku sadzonki pochodzące z „Rusa” i „Lecha”.

Autor: Wiesław Biegański

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 15 kwietnia 2019