MenuMenu główne
Powiat Poznański



Relacje

Dożynki w Buku

Uczestnicy dożynek powiatowo-gminnych Buk 2019

Buk był gospodarzem tegorocznych dożynek powiatowo-gminnych. – To dla nas wielki zaszczyt i wyróżnienie. Nie ukrywam, że dla mnie osobiście również, ponieważ będąc najmłodszym burmistrzem w powiecie, wraz ze starostą poznańskim, panem Janem Grabkowskim, mogę być współgospodarzem takiej imprezy – mówił ze sceny Paweł Adam.

Dożynki, tak jak nakazuje tradycja, rozpoczęły się mszą, po której nastąpił obrzęd zaprezentowany przez Zespół Pieśni i Tańca Lusowiacy. Starościną i starostą dożynek byli Izabela Dziamska oraz Tadeusz Łysiak. Punktem kulminacyjnym tej części uroczystości było dzielenie się chlebem. – Święto plonów to moment, w którym wszyscy dziękujemy rolnikom za ich pracę. W tym roku była ona wyjątkowo trudna, ponieważ wszyscy musieliśmy zmagać się ze suszą – przypomniał Jan Grabkowski.

Starosta poznański dziękował również wszystkim mieszkańcom powiatu. – To, że jesteśmy tak zasobnym powiatem zawdzięczamy przede wszystkim ludziom, którzy tu mieszkają. To tylko i wyłącznie dzięki ich ciężkiej pracy, ich otwartości na świat, możemy przeprowadzać olbrzymie inwestycje w oświatę, edukację czy zdrowie, możemy dbać o niepełnosprawnych, seniorów i szeroko rozumianą rodzinę – wymieniał Jan Grabkowski.

O walorach naszej małej ojczyzny mówił również Wojciech Jankowiak. – Wielkopolska i powiat poznański, to przede wszystkim silne rolnictwo. A jest silne, bo bazuje na wielowiekowej tradycji, na pracowitości i mądrości. I to przynosi wymierne rezultaty. Pozostańmy przy tej tradycji, bo dla rolnictwa nie ma alternatywy. Ono było jest i będzie – zapewniał wicemarszałek województwa wielkopolskiego.

O tym, jak ważną gałęzią gospodarki jest rolnictwo przekonywał także Paweł Adam. – Gmina Buk w ostatnim ćwierćwieczu prężnie się rozwija. Wielu mieszkańców dotychczas zatrudnionych w rolnictwie, znalazło swoje miejsca pracy w innych sektorach gospodarki. Mimo rozwoju przemysłu, usług i tworzenia się nowych miejsc pracy, rolnictwo nadal odgrywa tutaj jednak dużą rolę – stwierdził burmistrz miasta i gminy Buk.

Zarówno on, jak i starosta poznański, w swoich wystąpieniach nawiązywali też do ekologii i głośno mówili o zmianach klimatycznych, które następują na naszych oczach. Ochronie środowiska poświęcone były także animacje dla dzieci. Dla najmłodszych przygotowano zresztą mnóstwo atrakcji. Były zatem dmuchańce, ścianka do wspinaczki, specjalna skocznia i całe mnóstwo pyszności.

Tymi ostatnimi delektowali się wszyscy goście, którzy w sobotę odwiedzili Stadion Miejski w Buku. Dla nich też swoje występy zaprezentowały wspomniany już Zespół Pieśni i Tańca Lusowiacy oraz Kapela Podwórkowa Junki z Buku. Już nieco później na scenie pojawili się przedstawiciele nurtu disco polo, zespołu MeGustar oraz Shantel. Gwiazdą wieczoru był Antek Smykiewicz. Zaraz po jego występie nastąpiła zabawa taneczna, która trwała do późnych godzin wieczornych.

Tradycją dożynek jest także konkurs na najładniejszy wieniec. W tym roku rywalizacja o nagrodę główną była wyjątkowo zacięta. O włos, a raczej o kłos, wygrała gmina Dopiewo. Wszyscy biorący udział w konkursie otrzymali atrakcyjne nagrody. Dodajmy, że w uroczystościach w Buku uczestniczyli parlamentarzyści, przedstawiciele duchowieństwa, lokalnych władz, a także burmistrzowie i wójtowie gmin powiatu poznańskiego.

Galeria z dożynek w Buku dostępna jest także TUTAJ

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 24 sierpnia 2019