Dzieci i młodzież na scenie

Teatr w Każdej Wiosce

„Świat i my” pod takim hasłem odbyła się jubileuszowa, dwudziesta edycja projektu artystyczno-edukacyjnego “Teatr w Każdej Wiosce”. Projektu pod wieloma względami wyjątkowego, i to skali całego kraju. Dzięki niemu bowiem, w trzynastu miejscowościach na terenie gminy Tarnowo Podgórne działają dziecięce zespoły teatralne. – Przygotowania do finału startują już we wrześniu. Wtedy to nasi instruktorzy rozpoczynają pracę z młodzieżą, przygotowując spektakle. Czasami piszą scenariusze, a czasami tworzą spektakl na podstawie gotowej sztuki – mówi Karina Biała, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Sezam, który organizuje imprezę.

W tegorocznym projekcie wzięło udział około setki dzieci w trzynastu zespołach. – Najmłodsi nasi artyści mają po pięć lat. Jest też jednak grupa złożona z 18-latków. Przedział wiekowy jest zatem różny. Można powiedzieć, że w tym przypadku każdy znajdzie dla siebie miejsce. Co roku imprezie towarzyszy temat przewodni. W tym roku było to hasło „Świat i my”. Świat, który otacza młodych ludzi, świat, o którym chcą mówić. Tematyka była różna. Od ekologi, po problemy otaczające młodych ludzi na co dzień – zdradza Karina Biała. Dodajmy, że w ciągu dwudziestu lat w projekcie wzięło udział ponad dwa tysiące dzieci.

Autor: Dariusz Klincewicz
Zdjęcia: Damian Nowicki (Sezam)

Opublikowano: 5 kwietnia 2022