MenuMenu główne
Powiat Poznański



Relacje

Ekologicznie w Lisówkach

barierom stop w lisówkach

Naturalnie – pod tym hasłem odbył się osiemnasty piknik integracyjny „Barierom Stop”, który tradycyjnie zorganizowano w Domu Pomocy Społecznej w Lisówkach. W imprezie promującej proekologiczne zachowania wzięło udział ponad czterysta osób.

– Miejsce, w którym jesteśmy jest bardzo ważne dla powiatu poznańskiego – zapewniał podczas uroczystego otwarcia festynu starosta poznański Jan Grabkowski. – Zawsze też chętnie tutaj przyjeżdżam. To ważne, żeby osoby, które z różnych powodów mają w życiu nieco gorzej czuły, że mogą liczyć na wsparcie. I my to wsparcie będziemy im udzielać, choć samorządom coraz trudniej finansować tego typu placówki. Zawsze jednak powtarzam, że dobra karma wraca. Dzisiaj dopisała nam nawet pogoda, choć prognozy pogody na to nie wskazywały. Można nawet powiedzieć, że mamy „pogodę dla bogaczy”. Dla bogatych duchem, z otwartymi sercami – dodał starosta.

Osiemnasty piknik, tak jak wcześniejsze, miał swoje hasło przewodnie. Tym razem nawiązano do ekologii. – Taki wybór nie był przypadkowy, bo wszyscy doskonale widzimy, co się dzieje wokół nas. Wybierając taką konwencję chcieliśmy włączyć się w promowanie ekologicznego stylu życia. Można nawet powiedzieć, że to nasz obowiązek. Impreza ma przecież także wymiar edukacyjny, a jak wiadomo każdy z nas może zadbać o środowisko. Choćby na niewielką skalę – mówił Robert Leszczak, dyrektor Domu Pomocy w Lisówkach. Oprócz jego mieszkańców, w imprezie wzięli udział m.in. uczestnicy warsztatów terapii zajęciowej czy też przedstawiciele dziennych domów pomocy społecznej.

W trakcie pikniku musieli oni zmagać się z różnymi, proekologicznymi zadaniami. – Do rywalizacji przystąpiły aż 33 drużyny, co jest chyba rekordowym wynikiem – przyznał dyrektor placówki z Lisówek. Jakie to były konkurencje? Nosiły one takie nazwy jak „leśna proca”, „bieg z eko przeszkodami” czy też „integracja i segregacja”. Na uczestników festynu czekały również stoiska informacyjno – edukacyjne Nadleśnictwa Konstantynowo oraz Wielkopolskiego Parku Narodowego. Były także pojazdy z napędem elektrycznym, alpaki oraz stoiska z wegetariańskim menu. Każda z drużyn, oprócz upominków, otrzymała też sadzonki drzew.

Na pikniku, jak zwykle, nie zabrakło części artystycznej. Dla zebranych gości wystąpił zespół Anka, którego liderka – Anna Świątczak jest byłą wokalistką szalenie popularnej swego czasu grupy Ich Troje. Jej nowy zespół także radzi sobie bardzo dobrze, bo nie tylko podbił serca słuchaczy w Lisówkach, ale też zdobył drugie miejsce w tegorocznym konkursie premier Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. Dla spragnionych artystycznych wrażeń przygotowano również wernisaż wystawy „Mój Twórczy Recykling” Marii Łbik, którą w najbliższym czasie będzie można podziwiać w Domu Pomocy Społecznej w Lisówkach.

Na pikniku „Barierom Stop – Naturalnie” obecni byli także m.in. członek Zarządu Powiatu w Poznaniu Antoni Kalisz, Sekretarz Powiatu – Magdalena Buczkowska oraz Skarbnik Powiatu – Renata Ciurlik.

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 8 września 2022