E-K-O piknik

Kategoria: Rozrywka

Data: 27 cze 2021

Czas: 10:00 - 18:00

Miejsce: Gminny Ośodek Kultury "SEZAM"

logo EKO - edukacja kultura otoczenie

E-K-O PIKNIK WEEKENDOWY W SEZAMIE

sobota 26 VI w Przeźmierowie i niedziela 27 VI w Tarnowie Podgórnym

od 10-18

E – jak ekologia

K – jak kultura

O – jak otoczenie

Ostatni weekend czerwca zapowiada się w SEZAMIE bardzo ciekawie.

Wielokrotnie udowodniliśmy, jakie mamy “bogate wnętrze”. Tym razem zaprosimy Was na zewnątrz!

• Zupełnie nowa impreza – dla dzieci i dorosłych, dla czynnych i biernych, dla tych, którym bliżej do Przeźmierowa i tych bliżej Tarnowa Podgórnego.
  • Zupełnie nowa forma – chcemy aktywować tereny otaczające nasze domy Zielone skwery, trawniki i przestrzeń wśród drzew. Zawisną tam hamaki, staną wygodne leżaki, namioty z lokalnymi produktami do kupienia oraz rozmaite stanowiska warsztatowe dla chętnych i twórczych.
  • nowi Goście – założycielka tarnowskiej grupy ZERO WASTE Emilia Popławska, bloggerka i miłośniczka ptaków Maria Kandziora (@ortyprzyroda)
  • nowi instruktorzy warsztatów – specjaliści od tkaniny artystycznej, splotów oraz “zetpetów”
  • dobrze znani artyści naszych kół i zespołów – DZPiTL Modraki z propozycja interaktywnej, wspólnej zabawy oraz Sortownia z etiudą -niespodzianką w eko-klimacie.

A przy tym wszystkim – zbyt mało znane fakty i mity z życia gatunków, które korzystają ze wspólnego środowiska.

Mowa o nas, ludziach i otoczeniu, które dzielimy ze sobą nawzajem, z roślinami i zwierzętami, o zasobach, które wystarczać mają dla nas i naszych dzieci, kolejnych pokoleń. Czy sposób korzystania z Ziemi jest indywidualną sprawą każdego człowieka? To nasza wspólna planeta i jesteśmy za nią odpowiedzialni. Czy więc nie powinien istnieć pewien kodeks zachowań, obowiązujący nas wszystkich? Pewna kultura życia za Ziemi ? Wydaje się, że człowiek kulturalny, to nie tylko taki, który elegancko się wysławia, chadza do teatru, czy odróżnia style w malarstwie. Obowiązuje nas też pewien poziom, szeroko rozumianej, świadomości ekologicznej. Są sprawy, na które nie możemy pozostawać obojętni – tak się nie godzi i, zwyczajnie, nie wypada.

Chcemy, jako ośrodek kultury, rozszerzać zasięg naszej edukacji także o kulturę ekologiczną, tę kulturę użytkowania naszego wspólnego środowiska. Piknik „EKO” ma promować wizję, że ekologia/kultura/otoczenie to trzy ściśle powiązane ze sobą komponenty, których nie powinno się traktować wybiórczo. Chcemy zaprosić do współdziałania wszystkich chętnych i poszukać dróg aktywizacji w sferze kultury ekologicznej. Zabierzcie ze sobą rodzinę i przyjaciół, weźcie kapelusze,  koce piknikowe i szklane bidony z wodą i dołączcie do nas w sobotę lub niedzielę w ostatni weekend czerwca, przy jednych z domów kultury GOK SEZAM.

W PROGRAMIE:

• Spacer ornitologiczny – „Etatowi śpiewacy GOK SEZAM”
  • Spektakl plenerowy Zabawy Podwórkowe. Raz, dwa, trzy…teraz Ty!

• Ekologiczne warsztaty plastyczne dla dorosłych i dzieci, kobiet i mężczyzn, dziewczyn i chłopaków 😊 (zapisy sezam@goksezam.pl): m.in. makrama, warsztaty techniczne budowy domków dla owadów, warsztaty haftu i in.
  • Porady „ZERO WASTE” i EKO-CIEKAWOSTKI
  • Zbiórka starych jeansów na recyklingowe warsztaty szycia
  • zbiórka/wymiana czasopism: Przeczytałeś? Wymień się :)
  • zabawy taneczne z Modrakami https://modraki.pl/