“Kostrzyńskie spotkania z podróżą”

Plakat Kostrzyńskich spotkań z podróżą 4 marca godz. 18
"Kostrzyńskie spotkania z podróżą"

Kategoria: Kultura i sztuka

Data: 04 mar 2020

Czas: 18:00 - 20:00

Miejsce: Rynek w Kostrzynie

“Kostrzyńskie spotkania z podróżą”

Kostrzyński Uniwersytet Każdego Wieku zaprasza na szóstą edycję wykładów z serii: “Kostrzyńskie spotkania z podróżą”. Spotykamy się w Restauracji Biesiada na kostrzyńskim Rynku. Zajęcia dedykowane są słuchaczom KUKW, jednak każdy gość jest mile widziany!:) Prosimy jednak o wcześniejsze zarezerwowanie miejsca (szczegóły poniżej).

Druga prelekcja w tym roku dotyczyć będzie Omanu, o którym opowie uczestnik V edycji projektu GEOPraktyki, mieszkaniec naszej gminy Łukasz Szał.

Brzmi ciekawie prawda? Zapraszamy do Restauracji Biesiada w środę 4 marca o godzinie 18:00. Uczestnicy projektu GEOPraktyki tak zapowiadają swoją prezentację:

Naszą podróż zatytułowaliśmy wokół pustyń Omanu, bowiem 82% powierzchni Omanu stanowią pustynie i doliny. Kraj ten powierzchniowo zbliżony jest do Polski (309 000 km2), jednak zamieszkuje go w porównaniu z naszym kraju prawie 9 razy mniej ludzi. Oman skusił nas także swoją barwną geologią, przepięknym górami w różnorodnych barwach, jaskiniami czy rozległymi dolinami rzecznymi zwanymi wadi. Już same wadi są atrakcją samą w sobie, dając w upalne dni Omańczykom okazję do schłodzenia. W kraju, który przez blisko miesiąc był dla nas drugim domem nie brakuje także osobliwości geologicznych jak Tawi Atair Sinkhole, czy Geyser Al. Mughsail. Podróżując wokół pustyń Omanu nietrudno nie natknąć się na swobodnie żyjące wielbłądy, czy pominąć rosnące na południu kraju kadzidłowce. Wreszcie to kraj, w którym 2092 kilometry linii brzegowej oblewają Morze Arabskie oraz Zatoka Omańskie, stanowiące integralną część Oceanu Indyjskiego i tworzące majestatyczne krajobrazy. Niezapomniane krajobrazy towarzyszyły nam także podczas podróży na najwyższy szczyt Omanu – mierzący blisko 3000 metrów Dżabal Szams, gdzie naszym oczom ukazał się przepiękny kanion. Wreszcie nasza obecność była okazją do spotkania z kulturą islamu, a także niekończącą się gościnnością Omańczyków. Z działalnością człowieka związane są takie atrakcje turystyczne Omanu jak Wielki Meczet Sułtana Qaboosa w Muskacie, Stanowisko archeologiczne Al Balid czy historyczne centrum Nizwy, zamknięte w XVII-wiecznych murach. Obecność w tym ostatnim miejscu była dla nas niczym podróż w czasie.

Ilość miejsc ograniczona, informacje i zapisy: dyżur KUKW w Bibliotece Publicznej w środy w godz. 16.00 – 18.00 oraz mailowo: lukaszszal@kostrzyn.wlkp.pl. Wstęp – 10 zł (opłata za kawę + ciacho)

Redaktor: Emilia Szulc
Opublikowano: 4 marca 2020