LUSOWSKIE SPOTKANIA MUZYCZNE

Data: 11 lip 2021

Czas: 13:00

Miejsce: CK Przeźmierowo

LUSOWSKIE SPOTKANIA MUZYCZNE: SŁAWOMIR KAMIŃSKI (ORGANY) ORAZ DUMITRU HAREA (FLETNIA PANA) Kościół z Lusowie

11-07-2021 godz. 13 Wstęp wolny

Tegoroczny cykl Lusowskich Spotkań Muzycznych będzie wyjątkowy, a to dlatego, że w tym roku przypada dwudziesta edycja koncertów gromadzących miłośników muzyki poważnej w kościele w Lusowie. Ubiegłoroczny cykl zakończył występ Chóru Dziewczęcego Skowronki pod kierownictwem Alicji Szelugi, natomiast tegoroczny – jubileuszowy sezon zainaugurują na organach – Sławomir Kamiński oraz na fletni – Dumitru Harea.

Kamiński jest absolwent Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu. Na co dzień koncertuje jako solista i kameralista w kraju i za granicą. W dorobku artysty znajdują się liczne nagrania CD w charakterze solisty i kameralisty. Album „F.Nowowiejski – Oratorium Quo Vadis” na chór, orkiestrę symfoniczną, solistów i organy z udziałem orkiestry Filharmonii Poznańskiej, pod dyrekcją Łukasza Borowicza otrzymał prestiżową nagrodę ICMA 2018 oraz był nominowany do nagrody FRYDERYKI 2018. Sławomir Kamiński zajmuje się również działalnością pedagogiczną – jest profesorem klasy organów w Akademii Muzycznej im I.J.Paderewskiego w Poznaniu – uczelni, w której od 2020 pełni funkcję prorektora ds. artystycznych, naukowych i kontaktów międzynarodowych.
Drugi z muzyków – Dumitru Harea jest absolwentem szkoły muzycznej w Orhei (1985) i Liceum Muzycznego w Tiraspolu (1990). Studiował w Akademii Muzycznej w Kiszyniowie w klasie fletni. W trakcie studiów był członkiem orkiestry ludowej „Martisor”. Muzyk, oprócz doskonale opracowanych, popularnych i znanych utworów muzyki klasycznej, ma w swoim repertuarze również znane przeboje światowej muzyki rozrywkowej oraz utwory typowej rumuńskiej, mołdawskiej i ukraińskiej muzyki ludowej. W 2001 roku wydał swoją solową płytę pt. „Muzyka Duszy“. W roku 2003 roku został współtwórcą zespołu „Karpatia”, z którym występował do 2007 roku. W 2007 roku założył „Besarabia”, z którym wykonuje muzykę ze swoich stron ojczystych, to jest Mołdawii i Rumunii. Od 2009 roku prowadzi ogólnopolskie warsztaty gry na fletni Pana, które odbywają się w Bielsko-Białej, a od 2011 roku prowadzi w Lesznie sekcję fletni Pana.

Podczas swojego lipcowego koncertu Sławomir Kamiński oraz Dumitru Harea zagrają, m.in. Suita de melodii romanesti G.H.Zamfira, Was Gott tut, das ist wohlgetan (Partita) Johanna Pachelbela oraz Romance G.Svirrydova.

plakat gok sezam lipiec sierpień kalendarium wydarzeń

Redaktor: Weronika Gospodarek