Magia przyrody

Czas: Całodniowe

Miejsce: Muzeum Przyrodniczo-Łowieckie w Uzarzewie

wianek na głowie dziewczyny

„Magia przyrody w zwyczajach ludowych” (26.06 – 31.08.2021 r.)
Ich adresatem są do dzieci i młodzież ze szkół podstawowych. Nasi dziadowie nie potrzebowali kalendarzy czy zegarów, bo wszyscy żyli w zgodzie z naturą i ją wnikliwie obserwowali. Wszyscy wiedzieli, że w grudniu jest najkrótszy dzień, który zwiastuje zimę, a w czerwcu najdłuższy. Kwitnąca leszczyna, powracające bociany czy jaskółki zapowiadały wiosnę. Nasi przodkowie również wiedzieli, kiedy jest czas na siew, a kiedy na zbiór plonów, aby zapewnić sobie przychylność natury, dostatek, zdrowie oraz pomyślność, przestrzegali oni wielu obrzędów i zwyczajów.
Oprócz realnej rzeczywistości, dostrzegali oni również świat inny, świat magiczny. Te dwa światy mogły się w pewnych sytuacjach przenikać. Podczas spotkania, dzieci poznają barwne, pełne magii oraz tajemnic zwyczaje naszych przodków, które w przeszłości tak ściśle powiązane były ze światem przyrody. Dowiedzą się m.in: dlaczego szukano kwiatu paproci, co utrudniało nawigację czarownicom, która magiczna roślina mogła uchronić gospodarstwo przed gradobiciem czy pożarami. W ramach zajęć warsztatowych dzieci wykonają tradycyjny letni wianek z traw, kłosów zboża i kwiatów polnych, który będzie można puścić na wodę podczas wyprawy nad pobliskie jezioro.
Koszt warsztatów to 6 zł od osoby – bilet wstępu i 100 zł dla grup do 25 osób. Istnieje możliwość zorganizowania ogniska na terenie parku – koszt 100 zł. Czas trwania zajęć półkolonijnych to ok.3 godziny. Zgłoszenia należy kierować pod nr tel. 61 8181211 lub 503 173 980.

Redaktor: Weronika Gospodarek
Opublikowano: 26 czerwca 2021