Sąsiedzi Poznania

Czas: 9:20 - 11:20

Miejsce: Stacja Kolejowa

Sąsiedzi Poznania część 6: Kostrzyn – spacer z przewodnikiem

Czas na majówkę i wypad poza miasto! Zapraszamy na spacer w cyklu “sąsiedzi Poznania”, tym razem zawitamy do Kostrzyna. Przewodnik (Andrzej) będzie czekał na wszystkich chętnych w sobotę 11 maja o godzinie 9:20 i 15:20 na stacji kolejowej Kostrzyn Wielkopolski, zakończenie wycieczki planujemy w tym samym miejscu.

Kostrzyn, mimo że jest on oddalony od Poznania o około 20 km, należy jednak do powiatu poznańskiego. Jest to miasto, które funkcjonuje na zasadach gminy miejsko-wiejskiej. Miejscowość znana jest nam dzięki trzem ważnym arteriom komunikacyjnym takim jak droga krajowa nr 92 w kierunku Warszawy, droga ekspresowa S5 z węzła Poznań Wschód w kierunku Bydgoszczy oraz linia kolejowa Berlin — Warszawa. Jednak nie tylko węzły komunikacyjne świadczą o tym, że Kostrzyn jest tak wyjątkowy. Wbrew pozorom miasto to ma również bogatą historię np. już w 1251 r., czyli już dwa lata przed Poznaniem uzyskało prawa miejskie. Rynek miejski, mimo że jest oczywiście mniejszy od poznańskiego, również zawiera wiele ciekawych zabytków jak np. Bramę Cechową, pomnik pomordowanych osób walce o niepodległość, słup Światowida pokazującym kierunek na Ostrów Lednicki, czy znajdujący się niedaleko rynku zabytkowy kościół pod wezwaniem św. Piotra i Pawła. Z Kostrzynem związane jest wiele wybitnych osób jak np. urodzony w nim Stanisław Powalisz — słynny poznański twórca witraży kościelnych czy Ignacy Raczyński — prymas Polski, który przez pewien czas pełnił funkcję miejscowego proboszcza. Te i wiele innych historii można poznać podczas spaceru.

UWAGA! W czasie porannej przechadzki będzie możliwość zwiedzania Izby Muzealnej. Rekomendujemy dojazd pociągiem, odjazdy z Poznania Głównego odpowiednio o 8:54 i o 14:50.

Wycieczka odbywa się w konwencji “free walking tour” – niezależnie od warunków pogodowych i liczby uczestników. Na zakończenie spaceru można podziękować przewodnikowi napiwkiem.

Redaktor: Marcin Klichowski
Opublikowano: 11 maja 2019