<< Mar 2019 >>

Data: 09 Mar 2019 - 31 Mar 2019

Czas: Całodniowe

Miejsce: Galeria Sztuki w Mosinie

Wystawa rzeźby Wiesława Napierały “Krucjata dzieci”

Galeria Sztuki w Mosinie zaprasza na wystawę rzeźby Wiesława Napierały “Krucjata dzieci” (wernisaż 9 marca, godz. 17.30). Wiesław Napierała w roku 1980 ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Poznaniu. W latach 1981–1986 studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu na kierunku rzeźba, gdzie otrzymał dyplom z wyróżnieniem w pracowni prof. Józefa Kopczyńskiego. W 1988 roku rozpoczął pracę w PWSSP w Poznaniu. W 2015 roku uzyskał tytuł profesora zwyczajnego. Obecnie prowadzi pracownię Rzeźby na Wydziale Rzeźby i Działań Przestrzennych. Zajmuje się rzeźbą, fotografią i malarstwem.

Krucjata dziecięca, która miała miejsce w XIII wieku i której celem było wyzwolenie Jerozolimy z rąk muzułmanów, była jednym z najbardziej irracjonalnych zdarzeń w historii Europy. Brały w niej udział dzieci głównie z Francji i Niemiec, karmiąc się niedorzecznościami i zostawiając za sobą wszystkie racjonalne argumenty wypowiadane nawet przez samego papieża. Niepowstrzymywany przez nikogo wielotysięczny pochód przemierzał Europę i powoli wymierał, zmierzając do tragicznego celu, którym przeważnie była śmierć albo niewola muzułmańska.

Krucjata dzieci była inicjatywą samych uczestników tego pochodu, kierując się logiką świata dziecięcego i najprawdopodobniej nie do końca podlegając logice ludzi dorosłych. Protest, fascynacja, tęsknota za bliskimi czy też infantylnie rozumiana wiara – a może wszystko razem – były głównymi bodźcami do rozpoczęcia tej wędrówki. Kurs kolizyjny między światami dorosłych i dzieci czyni tę historię ponadczasową, generując pytania dotyczące wielu aspektów egzystencji nie tylko jednostki, ale i całej ludzkości. Przedstawione na wystawie prace są próbą syntetycznego przedstawienia wędrówki przez sacrum i profanum, stając się ilustracją nicości i chorobliwej dewocji dorosłych.

Opublikowano: 9 marca 2019