zaproszenie na wystawę Powstanie Wielkopolskie -rozkaz! w Mosinie

Czas: 16:00 - 19:00

Miejsce: Szkoła Podstawowa im. 15. Pułku Ułanów Poznańskich

Wystawa „Powstanie Wielkopolskie – rozkaz!”

Burmistrz Gminy Mosina, Dyrektor Archiwum Państwowego w Poznaniu oraz Dyrektor Zespołu Szkół w Krośnie zapraszają na otwarcie wystawy „Powstanie Wielkopolskie – rozkaz!”

Dokumenty Powstania Wielkopolskiego ze zbiorów Archiwum Państwowego w Poznaniu i Muzeum Narodowego w Poznaniu,

17 lutego 2020 r. o godz. 16.00

w Szkole Podstawowej im. 15. Pułku Ułanów Poznańskich
przy ul. Krasickiego 16 w Mosinie.

W ramach uroczystości:

– Prelekcja Dyrektora Archiwum Państwowego w Poznaniu Henryka Krystka na temat prezentowanej ekspozycji.
– Uroczyste odsłonięcie muralu w budynku szkoły upamiętniającego jej Patrona – 15. Pułk Ułanów Poznańskich.

27 grudnia 1918 roku w Poznaniu wybuchło powstanie, którego celem był powrót Wielkopolski do Rzeczpospolitej po 123 latach zaborów. Swoim zasięgiem objęło cały zabór pruski. Krwawe walki pochłonęły ponad 2 tys. ofiar. Powstańcy w krótkim czasie opanowali całą Prowincję Poznańską z wyjątkiem jej północnych i południowo-wschodnich obrzeży. Powstanie zakończyło się 16 lutego 1919 roku rozejmem w Trewirze. 28 czerwca 1919 r. traktat wersalski potwierdził ostatecznie przynależność Wielkopolski do Rzeczpospolitej.

W roku 2018 – roku setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości oraz wybuchu Powstania Wielkopolskiego, staraniem Archiwum Państwowego w Poznaniu i Muzeum Narodowego w Poznaniu, dokumenty Powstania Wielkopolskiego z ich zasobów, zostały wpisane na Listę Krajową Programu UNESCO Pamięć Świata. Zostały one zaprezentowane na wystawie, która od 17 lutego do 13 marca br., dzięki uprzejmości Archiwum Państwowego w Poznaniu, gościć będzie w Mosinie, w budynku Szkoły Podstawowej im. 15. Pułku Ułanów Poznańskich, przy ul. Krasickiego 16.

Wystawa pod Honorowym Patronatem Marszałka Sejmu RP, po raz pierwszy została zaprezentowana w holu Sejmu, następnie w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu, w Lesznie, w Kórniku, w Kobylinie, w Sieroszewicach, w Luboniu, w Śremie i w Gminie Komorniki. Teraz zawita w Mosinie, w szkole, której Patronem jest 15. Pułk Ułanów Poznańskich.

15. Pułk Ułanów Poznańskich to pierwsza jednostka konna Powstania Wielkopolskiego. Pułk zaczął organizować się już następnego dnia po wybuchu Powstania i jako „Konni Strzelcy Straży Poznania” pod dowództwem ppor. Kazimierza Ciążyńskiego, jako „Konni Strzelcy Straży Poznania”, 9 stycznia 1919 r. wyruszył dla wsparcia oddziałów powstańczych walczących o Szubin. W jego szeregach, jako ochotnik, walczył starszy strzelec Piotr Mocek z Mosiny. Piotr Mocek zginął na dworcu kolejowym w Kołaczkowie 11 stycznia 1919 r. podczas zatrzymania niemieckiego pociągu pancernego wiozącego posiłki z Bydgoszczy do Szubina. Był jednym z 10 strzelców konnych poległych w walkach o Szubin – pierwszych poległych z 15. Pułku Ułanów Poznańskich.

Podczas uroczystego otwarcia wystawy, w budynku szkolnym odsłonięty zostanie mural upamiętniający Patrona szkoły – 15. Pułk Ułanów Poznańskich.

Redaktor: Emilia Szulc
Opublikowano: 17 lutego 2020