MenuMenu główne
Powiat Poznański



Zapowiedzi

GOK Sezam na wakacje

Michał Kowalonek

Gminny Ośrodek Kultury Sezam przygotował bardzo ciekawą ofertę kulturalną dla mieszkańców gminy Tarnowo Podgórne i nie tylko. Poniżej prezentujemy to wszystko, co będzie się działo w lipcu i sierpniu w Sezamie.

 

ŚWIAT NICIĄ MALOWANY – WYSTAWA PRACOWNI GOBELINU (2 lipca, godz. 16.00)
Pracownia Gobelinu działa w CK Przeźmierowo od września 2019 roku i od razu zyskała swoich miłośników. Technika tkania gobelinu wymaga wielu godzin pracy. Artysta, który podejmuje się tego zadania potrzebuje wiele wytrwałości i samozaparcia, by skończyć swoją pracę. Efekt jednak jest zachwycający, a przeplatające się kolory wełny przypominają o ciężkiej pracy w niewygodnej pozycji i sercu włożonym w autorskie dzieło. Prace uczestniczek zajęć, prowadzonych przez instruktorkę Elżbietę Jelińską, będzie można obejrzeć dwukrotnie. Najpierw podczas wystawy online 2 lipca na facebook.com/goksezam, a później od 5 lipca na żywo w CK Przeźmierowo.

Gobeliny

KINO SEZAMU: ŚNIEGU JUŻ NIGDY NIE BĘDZIE CK Przeźmierowo (2 lipca, godz. 19.00)
Pewnego mglistego poranka w mieście pojawia się on – atrakcyjny mężczyzna z prawdziwego, egzotycznego wschodu. Żenia bo tak brzmi jego imię, ma dar. Jego ręce leczą, a oczy zaglądają w dusze samotnych kobiet. Mężczyzna zatrudnia się jako masażysta na bogatym osiedlu pod miastem. Pracując dla ludzi odgrodzonych murem od “gorszego” świata, poznaje ich historie i osobiste dramaty. Wkrótce niezwykłe zdolności żeni odmienią życie każdego z nich. Zdobywca nagrody specjalnej Fundacji “Persona, lavoro, ambiente” za film o tematyce dotyczącej środowiska lub pracy na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji.

KINO SEZAMU: KRUDOWIE 2: NOWA ERA CK Przeźmierowo (4 lipca, godz. 15.00)
W 2013 roku świat poznał pierwszą prehistoryczną rodzinę, Krudów. Nominowana do Oscara® komedia o tym, jak Krudowie radzą sobie w świecie, który nieustannie się zmienia, przyciągnęła do kin tłumy, przypominając nam, jak ważna w życiu każdego człowieka jest rodzina oraz… jak – wbrew pozorom – ewolucja nie zmieniła nas tak bardzo, jak mogliśmy przypuszczać. Niedługo poznamy nowe przygody Krudów w zupełnie nowej odsłonie filmu. Krudowie przetrwali do tej pory sporo niebezpieczeństw i katastrof, ale teraz staną przed największym wyzwaniem: inną rodziną… Krudowie potrzebują nowego miejsca do życia. Tak więc pierwsza prehistoryczna rodzina wyrusza w świat w poszukiwaniu bezpieczniejszego miejsca, które można by nazwać domem. Kiedy odkrywają idylliczny raj otoczony murem, raj który spełnia wszystkie ich potrzeby, myślą, że ich problemy zostały rozwiązane… z wyjątkiem jednej rzeczy. Mieszka tam już inna rodzina: Bettermanowie. Bettermanowie (z naciskiem na „better”) – ze swoim wyszukanym domkiem na drzewie, niesamowitymi wynalazkami i nawadnianymi hektarami upraw smacznych owoców – znajdują się kilka stopni powyżej Krudów na drabinie ewolucyjnej. Kiedy przyjmują Krudów jako pierwszych gości na świecie, wkrótce narastają napięcia między rodziną jaskiniową a rodziną współczesną. Gdy szanse na dobre relacje wydają się stracone, nowe zagrożenie popchnie obie rodziny do wyjścia poza ów bezpieczny mur i zmusi do zaakceptowania różnic i stworzenia wspólnej przyszłości.

OŻENEK – SPEKTAKL TEATRU ZAMIAST CK Przeźmierowo (9 lipca, godz. 19.00)
Główna bohaterka sztuki – Agafia Tichonowna – pragnie wyjść za mąż. Szuka kandydata, którego poślubienie, oprócz zmiany stanu cywilnego, przyczyniłoby się też do podniesienia jej statusu społecznego i majątkowego. Również potencjalni kandydaci do jej ręki patrzą na perspektywę małżeństwa z punktu widzenia korzyści, jakie odniosą. Zespół „Zamiast”, pod okiem Grażyny Smolibockiej, jak zwykle, podchodzi do sztuki po swojemu. Nie zobaczymy strojów z XIX-wiecznej Rosji. Czas i miejsce akcji nie ma znaczenia, bo sztuka jest ponadczasowa. Mamy do czynienia z dojrzałym zespołem, który nie tylko przedstawi kreacje aktorskie, ale chce zmierzyć się z prawdą o świecie, o człowieku. W tej miłosnej farsie Agafii Tichonownej i starających się o jej rękę zalotników zespół poszukuje sensu uniwersalnego. Obowiązują bezpłatne wejściówki, 

MICHAŁ KOWALONEK – KONCERT PLENEROWY CK Przeźmierowo (10 lipca, godz. 20.00)
Kompozytor, autor tekstów, wokalista, trener rozwoju i muzyk będzie gościem Kulturalnego podwórka SEZAMU. Michał Kowalonek to człowiek otwarty na świat, ludzi i szeroko pojętą muzykę, nie pozostając obojętnym na inne dziedziny Sztuki. Był współzałożycielem legendarnej grupy SNOWMAN i założycielem formacji Lumikulu. Przez sześć lat, w zamian za Artura Rojka, występował z grupą Myslovitz, komponował, pisał teksty i koncertował na całym świecie. Swoje kompozycje wykonywał między innymi w Nowym Jorku, Memphies, Chicago, Londynie, Paryżu, Berlinie na jednej scenie z takimi artystami jak Lenny Kravitz, Hozier, Archive, Franz Ferdinand, Ed Sheeran etc. Dzięki swojemu doświadczeniu, wspiera młodych twórców i młode zespoły. W 2017 roku współtworzył Męskie Granie Orkiestra, płyta osiągnęła status Złotej i Platynowej. Michał Kowalonek chętnie tworzy muzykę do filmów, spektakli teatralnych i do szuflady. Od ponad dwudziestu lat koncertuje, komponuje dla teatru, filmu, reklamy oraz prowadzi działalność warsztatową tym samym szerząc edukację poprzez sztukę wśród dzieci, młodzieży i dorosłych. Współpracuje coraz częściej na polu międzynarodowym. Z początkiem 2019 wydał swój pierwszy solowy album „O miłości w czasach powstania”.  Koncerty Kowalonka to kameralne spotkania przeplatane opowieściami i piosenkami.Ich niesamowity klimat będzie można poczuć w czasie koncertu na świeżym powietrzu między drzewami przy Centrum Kultury Przeźmierowo.

Michał Kowalonek

LUSOWSKIE SPOTKANIA MUZYCZNE: SŁAWOMIR KAMIŃSKI (ORGANY) ORAZ DUMITRU HAREA (FLETNIA PANA) Kościół z Lusowie (11 LIPCA, GODZ. 13.00)
Tegoroczny cykl Lusowskich Spotkań Muzycznych będzie wyjątkowy, a to dlatego, że w tym roku przypada dwudziesta edycja koncertów gromadzących miłośników muzyki poważnej w kościele w Lusowie. Ubiegłoroczny cykl zakończył występ Chóru Dziewczęcego Skowronki pod kierownictwem Alicji Szelugi, natomiast tegoroczny – jubileuszowy sezon zainaugurują na organach – Sławomir Kamiński oraz na fletni – Dumitru Harea. Kamiński jest absolwent Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu. Na co dzień koncertuje jako solista i kameralista w kraju i za granicą. W dorobku artysty znajdują się liczne nagrania CD w charakterze solisty i kameralisty. Album „F.Nowowiejski – Oratorium Quo Vadis” na chór, orkiestrę symfoniczną, solistów i organy z udziałem orkiestry Filharmonii Poznańskiej, pod dyrekcją Łukasza Borowicza otrzymał prestiżową nagrodę ICMA 2018 oraz był nominowany do nagrody FRYDERYKI 2018. Sławomir Kamiński zajmuje się również działalnością pedagogiczną – jest profesorem klasy organów w Akademii Muzycznej im I.J.Paderewskiego w Poznaniu – uczelni, w której od 2020 pełni funkcję prorektora ds. artystycznych, naukowych i kontaktów międzynarodowych.
Drugi z muzyków – Dumitru Harea jest absolwentem szkoły muzycznej w Orhei (1985) i Liceum Muzycznego w Tiraspolu (1990). Studiował w Akademii Muzycznej w Kiszyniowie w klasie fletni. W trakcie studiów był członkiem orkiestry ludowej „Martisor”. Muzyk, oprócz doskonale opracowanych, popularnych i znanych utworów muzyki klasycznej, ma w swoim repertuarze również znane przeboje światowej muzyki rozrywkowej oraz utwory typowej rumuńskiej, mołdawskiej i ukraińskiej muzyki ludowej. W 2001 roku wydał swoją solową płytę pt. „Muzyka Duszy“. W roku 2003 roku został współtwórcą zespołu „Karpatia”, z którym występował do 2007 roku. W 2007 roku założył „Besarabia”, z którym wykonuje muzykę ze swoich stron ojczystych, to jest Mołdawii i Rumunii. Od 2009 roku prowadzi ogólnopolskie warsztaty gry na fletni Pana, które odbywają się w Bielsko-Białej, a od 2011 roku prowadzi w Lesznie sekcję fletni Pana. Podczas swojego lipcowego koncertu Sławomir Kamiński oraz Dumitru Harea zagrają, m.in. Suita de melodii romanesti G.H.Zamfira, Was Gott tut, das ist wohlgetan (Partita) Johanna Pachelbela oraz Romance G.Svirrydova.

lusowskie spotkania muzyczne

KINO SEZAMU: MARATON FILMOWY (30 lipca, godz. 19.00)
W piątek, 30 lipca o godz.19 zapraszamy na Maraton filmowy w Kinie SEZAMU: Miś, Rejs i Seksmisja – klasyka komedii polskiej. Warto wybrać się z nastolatkami, aby poznały najlepsze polskie komedie.

LUSOWSKIE SPOTKANIA MUZYCZNE: ANNA BUDZYŃSKA (sopran), KAMIL LIS (organy), PAWEŁ HULISZ (trąbka barokowa). Kościół z Lusowie (1 sierpnia, godz. 13.00)
Program koncertu stanowić będą dzieła dwóch gigantów barokowego świata muzyki – Jana Sebastiana Bacha i Jerzego Fryderyka Haendla. Nie sposób oprzeć się pokusie porównań tych wielkich postaci, bowiem – choć tworzyli w tym samym czasie i stylu – ich muzyka jest przesiąknięta rozpoznawalnym charakterem każdego z nich. Zwykło się mówić, że Haendel – bywalec dworów, światowiec, dusza towarzystwa – był mistrzem wielkich form i radosnych brzmień, natomiast Bach – introwertyczny samotnik – stanowił ucieleśnienie powagi i skupienia. Czy na pewno? Czy nie jest to wielkie uproszczenie? Czy nie ma w ich muzyce utworów zaprzeczających stereotypom, jakie zwykliśmy z nimi kojarzyć? Anna Budzyńska (sopran), Paweł Hulisz (trąbka) i Kamil Lis (organy) są muzykami, którzy od lat pasjonują się muzyką dawną i specjalizują w jej wykonywaniu. Zapraszają gorąco na koncert, w którym postarają się odsłonić dla Państwa naprawdę bardzo różne oblicza obu kompozytorów.”

LUSOWO NA FOLKOWO – PRZEGLĄD ZESPOŁÓW FOLKLORYSTYCZNYCH (22 sierpnia, godz. 12.00)
Lusowo na Folkowo – pod tym hasłem odbędzie się XXI Przegląd Zespołów Folklorystycznych. Tradycyjnie poprzedzą go Dożynki Gminy Tarnowo Podgórne. Święto folkloru rozpocznie, obrzędem Święta Plonów, Zespół Pieśni i Tańca „Lusowiacy”. Cały dzień w Lusowie będzie upływał na folkowo. Nowością będzie strefa dziecięca z zabawami i warsztatami folkowymi dla dzieci, a na zakończenie wydarzeń w tej strefie odbędzie się dla dzieci spektakl pt. „Region Kozła. Śladami Alfabetu Tradycji” w wykonaniu Kompanii Artystycznej Mozaika. Dzięki współpracy GOK SEZAM z Towarzystwem Poligrodzianie, oprócz rodzimych wystąpią zespoły zagraniczne. 

lusowo plakat

„BAJKI MALUTKIE”- BAJKOWÓZ TEATRU ANIMACJI, DK w Tarnowie Podgórnym (14 sierpnia, godz. 17.00)
W sierpniowy weekend naszą gminę odwiedzi bajkowóz Teatru Animacji. W sobotę zatrzyma się w Przeźmierowie, a w niedzielę w Tarnowie Podgórnym i na każdym z przystanków zabierze swoich widzów w daleką podróż w świat wyobraźni. Imaginarium, bo tak właściwie nazywa się bajkowóz, to scena mobilna powstała z myślą o docieraniu do miejsc i widzów na co dzień wykluczonych z udziału i przeżywaniu widowisk teatralnych. To też szansa na pojawienie się ze spektaklami na świeżym powietrzu, w różnych przestrzeniach miejskich, czy też w lokalizacjach rekreacyjnych. W nadchodzące wakacje Imaginarium zaprasza na „Bajki Malutkie”. Wszyscy kochamy bajki, prawda? Królowie, księżniczki, smoki i rycerze, wielkie przygody, potężna magia, lep na muchy, niebezpieczne kapcie, łysiejący bibliotekarz… Zaraz, zaraz, co to takiego?! Ach, no tak. To przecież bajki autorstwa Maliny Prześlugi, niewielkie, często niezauważane, takie do podglądania przez lupę. Aktorzy Teatru Animacji są pewni, że te miniaturowe opowieści o nietuzinkowych bohaterach spodobają się i malutkim i tym większym widzom. W bajce Maliny Prześlugi to nie rycerz ani królewicz wyruszy na ratunek pewnej damie w opałach, a Rozczarowany Rumak Romuald, zupełnie bez jeźdźca. Maleńka pchła Majka pomyli pluszowego misia z żywym zwierzątkiem i wpadnie w niezłe tarapaty, a włos Patryk będzie borykał się z postępującym łysieniem… To wszystko i wiele więcej okraszone jest równie maleńkimi, uroczymi piosenkami, takimi do nucenia pod nosem. Kto jak kto, ale dzieci dobrze wiedzą, że małe jest piękne! A do tego ciekawskie, nieprzewidywalne i pełne humoru.

bajkowóz Teatru Animacji

BARANOVSKI – KONCERT CK Przeźmierowo (24 września, godz. 19.00) Za projektem BARANOVSKI stoi 30-letni wokalista, muzyk, producent i songwriter Wojtek Baranowski. Znany m.in. z występów z grupą XXANAXX, na początku 2018 roku zaczął pisać swoją własną historię. Zaledwie półtora roku później miał już na swoim koncie cztery radiowe przeboje, nominację do Fryderyka w kategorii „fonograficzny debiut roku”, a z koncertami zaliczył niemal wszystkie najważniejsze festiwalowe sceny w kraju. Kiedy dodać do tego złote płyty dla singli „Dym” i „Zbiór”, platynową dla „Luźno” i podwójnie platynową dla „Czułego miejsca”, można mówić o jednej z najbardziej błyskotliwych karier w ostatnich sezonach. W październiku 2019 premierę miała oczekiwana debiutancka płyta BARANOVSKIEGO zatytułowana „Zbiór, w zgodnej opinii krytyków jeden z najbardziej udanych albumów w polskim popie ostatnich lat. Wydawnictwo przyniosło autorowi kolejne 3 nominacje do Fryderyków, uzyskało także status Złotej Płyty. W ubiegłym roku triumfy w radiu oraz w internecie święcił kolejny przebojowy singiel BARANOVSKIEGO „Lubię być z nią”, zwiastujący drugi album wokalisty. Piosenka dotarła do pierwszego miejsca oficjalnej listy airplay w Polsce, stając się najpopularniejszym utworem granym przez stacje radiowe w kraju. Klip do piosenki przekroczył już 25 milionów wyświetleń i liczba ta cały czas rośnie.

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 30 czerwca 2021