Jak zmienia się rynek pracy w regionach (18.09.2019)

Logo gazety Rzeczpospolita

Sprawdziliśmy, jak w ostatnich latach zmieniało się zatrudnienie w powiatach i województwach. Kto ma największe powody do radości, a kto powinien się martwić? Najmniej osób bez pracy jest w Poznaniu – tam stopa bezrobocia wynosi zaledwie 1,2 proc., w powiecie poznańskim jest tylko nieco wyższa (1,3 proc.). Bezrobocie na poziomie 1,4 proc. wykazuje Warszawa, Katowice oraz powiat wolsztyński i kołobrzeski. Wśród województw najniższe bezrobocie jest w Wielkopolsce. Na drugim biegunie znalazły się: powiat szydłowiecki (województwo mazowieckie), gdzie bezrobocie wynosi aż 23,3 proc. oraz powiat braniewski (warmińsko-mazurskie) – 19,7 proc. Najwięcej osób pozostających bez pracy jest w województwie warmińsko-mazurskim (8,8 proc.) Z kolei wśród miast na prawach powiatu największe bezrobocie występuje w Radomiu i wynosi 11,4 proc.

Stopa bezrobocia w całej Polsce w czerwcu 2019 r. wynosiła 5,3 proc. i była o 0,5 pkt. procentowego niższa niż w analogicznym okresie 2018 r. Natomiast w porównaniu z 2011 r. bezrobocie w Polsce spadło o 6,6 pkt. proc. Największy spadek bezrobocia – z 30,2 proc. do 19,2 proc. – wykazał w tym okresie powiat piski (warmińsko-mazurskie). W powiecie żagańskim spadek wyniósł 17,2 pkt proc. z 25,5 proc. do 8,3 proc. Z kolei wśród województw największy, wynoszący ponad 10 pkt. proc. spadek bezrobocia, miał miejsce w województwie zachodniopomorskim. Miasta o najwyższych spadkach to: Grudziądz (13,5 pkt. proc. w dół) oraz Bytom (10,2 pkt. proc.), a tuż za nimi Radom i Włocławek.

Rzeczpospolita

Opublikowano: 19 września 2019