Menu główne
Powiat Poznański

Prasowa17
Radiowa17
Facebook
Telewizyjna17
Telewizja STK 17


Fundusze Europejskie
Kalendarz imprez
<< Kwi 2019 >>
ponwtśrczwptsobnie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Terminy imprez mogą ulec zmianie

Relacje

Jedyne takie kolędowanie

W Sanktuarium Matki Bożej Literackiej, w parafii p.w. św. Stanisława Biskupa i Męczennika, już po raz dziewiętnasty odbyło się Powiatowe Kolędowanie, pod honorowym patronatem arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, metropolity poznańskiego. Zaprosili na nie starosta poznański Jan Grabkowski oraz burmistrz miasta i gminy Buk, Paweł Adam.

– To wyjątkowe, a przy tym wybitnie radosne wydarzenie. Tak jak wszystko, co jest związane z okresem bożonarodzeniowym. Bardzo istotna w tym wszystkim jest również atmosfera panująca w kościele. Podniosła, ale też nieco mniej zobowiązująca, niż w trakcie mszy świętej – mówił wicestarosta poznański Tomasz Łubiński.

– Powiatowe Kolędowanie to jedna z najstarszych imprez kulturalnych w powiecie poznańskim i jak widać cały czas cieszy się dużym zainteresowaniem ze strony jego mieszkańców, o czym może świadczy dzisiejsza frekwencja. Cieszę się też, że dzięki staraniom organizatorów, impreza ma coraz ciekawszą formułę – dodał wicestarosta poznański.

To właśnie on, po części artystycznej, wręczył statuetki, podziękowania i dyplomy wszystkim osobom zaangażowanym w organizację tej wyjątkowej imprezy. Wcześniej natomiast licznie zgromadzonym, w wybudowanym w latach 1838-1846, kościele p.w. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Buku słuchaczom zaprezentowały się trzy chóry oraz Mezo.

Zespół Kameralny Amici Canti z Buku jest częstym gościem Powiatowego Kolędowania. Chór pod dyrekcją Leszka Górki wykonał m.in. takie utwory jak „Gdy się Chrystus rodzi” w opracowaniu Feliksa Nowowiejskiego czy też „In Natali Domini” Piotra Zychowicza. Po nich na scenę wszedł Chór Soli Deo prowadzony przez dyrygentkę Lucynę Dudkiewicz.

W tym przypadku można było wysłuchać choćby melodii ludowych, takich jak „Betlejewskie pole śpi” czy też „Nad Betlejem w ciemną noc”. Nieco inny repertuar zaprezentowała Schola św. Damiana, która między innymi wykonała tradycyjną piosenkę angielską „Kim jest to Dziecię?” oraz „Kolędę dla Piotra” wybitnego polskiego kompozytora, Zbigniewa Preisnera.

Gwiazdą koncertu w tym roku był Mezo. Znany raper zaprezentował akustyczne wersje takich przebojów jak „Sacrum” czy „Ważne”, a także „Nie dokazuj” z repertuaru Marka Grechuty. Imprezę prowadził, jak zwykle w ostatnich latach, prowadził Andrzej Ogórkiewicz, a w roli gospodarza wystąpił ksiądz proboszcz Andrzej Szczepaniak.

Zdjęcia: Joanna Michalak

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 2 lutego 2019


Ogłoszenia Komunikaty

Archiwum