Konkursy na kształcenie zawodowe (07.03.2018)

W Wielkopolsce brakuje fachowców. Nowo powstałe Centra Kształcenia Praktycznego mogą pomóc w wypełnianiu tej luki. Wielkopolska od lat może pochwalić się najniższym bezrobociem w kraju. W skali województwa to obecnie 3,3 proc. W Poznaniu jest zaledwie 1,2 proc. bezrobotnych. To co prawda powód do radości, ale rozwój gospodarczy napotyka na kolejną barierę – brak fachowców w wielu dziedzinach.

Według najnowszego opracowania Wojewódzkiego Urzędu Pracy na liście zawodów deficytowych w województwie wielkopolskim znajdują się 43 profesje. Kierowcy, spawacze, ślusarze, praktycznie wszystkie zawody budowlane, krawcy, tapicerzy, stolarze, mechanicy, kucharze i piekarze – to tylko część profesji, w których pracowników jest mniej niż miejsc pracy. Przyczyny tego stanu rzeczy są złożone. Nie zmienia to jednak faktu, że aby gospodarka naszego regionu mogła się rozwijać trzeba wykształcić nowe rzesze fachowców, których umiejętności będą dostosowane do potrzeb rynku.

Aby tak się stało – konieczne są zarówno programy kształcenia, jak i nowoczesna baza, w której nauka zawodów będzie mogła się odbywać. Dzięki wsparciu w ramach WRPO 2014+ w Wielkopolsce powstały dwie super nowoczesne placówki służące kształceniu zawodowemu młodzieży: Centrum Kształcenia Praktycznego w Ostrowie Wielkopolskim oraz Centrum Kształcenia Praktycznego w Swarzędzu. Oba już kształcą fachowców.

Poznań Nasze Miasto

Opublikowano: 8 marca 2019