Menu główne
Powiat Poznański

Prasowa17
Radiowa17
Facebook
Telewizyjna17
Telewizja STK 17


Fundusze Europejskie
Kalendarz imprez
<< Mar 2019 >>
ponwtśrczwptsobnie
25 26 27 28 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Terminy imprez mogą ulec zmianie

Relacje

Lepiej poznaliśmy sąsiada

W Metropolii Poznań przebywa obecnie ok. 100 tysięcy Ukraińców. Czują się tu dobrze, łatwo znajdują pracę, chwalą sobie poziom życia i wielu z nich chce pozostać tutaj na stałe. Tak wynika z badania pod nazwą „Poznaj Sąsiada! Obywatele Ukrainy w Metropolii Poznańskiej. Dwa spojrzenia” przeprowadzonego przez Stowarzyszenie SK Polska Ukraina i Konsula Honorowego Ukrainy w Poznaniu a wspartego przez powiat poznański oraz Urząd Miasta Poznania.

– Napływ obywateli Ukrainy do naszego kraju trwa już od dłuższego czasu. Każdego dnia słyszymy ich język. Warto więc lepiej poznać tych ludzi i poznać ich plany – mówił starosta poznański na specjalnej konferencji prasowej, która 12 grudnia odbyła się w Starostwie Powiatowym w Poznaniu. Uczestniczyli w niej także Wiktor Horowski – Konsul Honorowy Ukrainy w Poznaniu, Wiesław Banaś – zastępca dyrektora Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Poznania oraz Rafał Janowicz, który zajął się opracowaniem merytorycznym badań.

Grupami docelowymi tych badań byli ukraińscy rodzice, których dzieci uczęszczają do poznańskich szkół i przedszkoli oraz obywatele niezwiązani przez naukę dzieci z aglomeracją poznańską. Pogłębiona analiza pokazała, że o ile pierwsza grupa jest dość jednorodna w swoich postawach, o tyle grupa druga jest bardziej zróżnicowana. – Badanie przeprowadzono na 267 obywatelach z Ukrainy. Widać było, że ci którzy w nim uczestniczyli chcieli nam coś istotnego przekazać – zapewniał Rafał Janowicz.

W trakcie konferencji poinformowano, że w 2017 roku w województwie poznańskim zarejestrowano ponad 172 tysiące oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy emigrantom z Ukrainy. Największa liczba bo aż 62,8 tysięcy osób, skupiona jest w powiecie poznańskim. Nasi wschodni sąsiedzi pracują w różnych sektorach. Wśród nich jest branża przetwórstwa przemysłowego, transportu, gospodarki magazynowej, handlu, hotelarstwa i gastronomii czy też budownictwa. Najczęściej wykonują oni prace inne niż posiadane wykształcenie.

– Niezwykle istotna dla powiatu poznańskiego jest deklaracja aż 48 procent badanych, niezwiązanych przez naukę dzieci z Poznaniem, iż są zainteresowani zamieszkaniem poza miastem. Ich uwagę przyciąga jedenaście gmin powiatu poznańskiego – podkreślał starosta poznański. Z badań wynika także, że Ukraińcy przebywający na terenie Metropolii Poznań postrzegają nasz kraj pozytywnie, a połowa z nich twierdzi, że ma tutaj wielu dobrych znajomych wśród Polaków. Poniżej cały raport.

Raport podsumowanie

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 12 grudnia 2018


Ogłoszenia Komunikaty

Archiwum