Lider trzecią drużyną w Polsce!

Finał U16 Mistrzostw Polski Kobiet w koszykówce

Kadetki Lidera Swarzędz zdobyły brązowy medal mistrzostw Polski do lat 16! – To było sześć lat ciężkiej roboty, ale mamy to! Jestem dumna z dziewczyn – mówiła zaraz po spotkaniu trener Anna Talarczyk. W meczu o trzecie miejsce jej zawodniczki pokonały 82:63 KKK Olsztyn.

Początek tego spotkania należał do rywalek, które po pierwszej kwarcie prowadziły sześcioma punktami. Kolejne odsłony były już jednak popisem młodych koszykarek z powiatu poznańskiego. Imponująca była zwłaszcza trzecia kwarta. Kapitalnie w tym spotkaniu zaprezentowała się Aleksandra Żukowska, która zdobyła 17 punktów, a do tego zaliczyła 9 zbiórek. Kroku dotrzymywały jej również Malina Piasecka czy też Wiktoria Plackowska.

Dzień wcześniej Liderki zmierzyły się w półfinale z UKS Bat Kartuzy i po zaciętym pojedynku uległy gospodyniom turnieju finałowego, który rozgrywany był w Sierakowicach, 57:69. W finale koszykarki z Kartuz były o krok od zwycięstwa, ale w ostatniej sekundzie spotkania do kosza trafiła jedna z zawodniczek Enea AZS AJP Gorzów, tym samym zapewniając swojej drużynie wygraną 72:71. Emocji zatem nie brakowało. Do najlepsze piątki turnieju wybrano m.in. Aleksandrę Żukowską.

Dodajmy, że dla kadetek ze Swarzędza to drugi finał mistrzostw Polski w rzędu. Przed rokiem nasze koszykarki zajęły w turnieju ósme miejsce. Warto też pamiętać, że aż osiem zawodniczek, które sięgnęły w Sierakowicach po brąz, kilka dni temu wystąpiło w turnieju finałowym mistrzostw Polski juniorek do lat 18. – Byliśmy tam zdecydowanie najmłodszym zespołem i zajęliśmy ósmą lokatę. Dziewczyny zdobyły jednak bezcenne doświadczenie – mówi Marcin Madanowski, dyrektor sekcji koszykówki w swarzędzkim klubie. I teraz to doświadczenie właśnie zaprocentowało…

półfinał: UKS Lider Swarzędz – UKS Bat Kartuzy 57:69
Lider: Aleksandra Żukowska 17, Malina Piasecka 16, Wiktoria Plackowska 12, Anna Majchrzak 3, Dominika Rubach 3, Marta Kasołka 2, Wiktoria Turek 2, Agata Krzywińska 2, Aleksandra Szuba, Zofia Fornalik, Natalia Gibki, Weronika Kaczmarek.

mecz o 3. miejsce: UKS Lider Swarzędz – KKS Olsztyn 82:63
Lider: Aleksandra Żukowska 29, Wiktoria Plackowska 24, Dominika Rubach 10, Malina Piasecka 7, Marta Kasołka 5, Wiktoria Turek 4, Zofia Fornalik 2, Anna Majchrzak 1, Aleksandra Szuba, Agata Krzywińska.

Aleksandra Żukowska znalazła się w najlepszej piątce turnieju (Fot. 4x Bat Kartuzy)

Opublikowano: 19 maja 2019