MenuMenu główne
Powiat Poznański



Zapowiedzi

Miedzianka Po Drodze

plakat

Festiwal literacki Miedzianka Fest po pandemicznej przerwie powraca ze zmienioną nazwą i formułą. Tegoroczna edycja imprezy, organizowanej od 2017 roku przez Fundację Instytut Reportażu w Warszawie, rozpocznie się 27 sierpnia tradycyjnie w Miedziance na Dolnym Śląsku. Później jednak festiwalowa kolumna wyruszy w liczącą blisko siedemset kilometrów podróż przez Polskę, odwiedzając kolejno Gliwice, Racibórz, Nysę, Opole, Złoty Stok, Pleszew i Sierosław. Gospodarzem finałowego przystanku festiwalowej trasy jest Gmina Tarnowo Podgórne, a partnerem Poznańska Lokalna Organizacja Turystyczna.

Festiwalowy dzień w Sierosławiu otworzy rozmowa z Małgorzatą Rejmer, laureatką Paszportu Polityki za książkę „Błoto słodsze niż miód”. Później zaplanowano spotkanie z twórcami podcastu „Tak wiele zależy od czerwonej taczki” Dybą Lach, Filipem Springerem i Julią Fiedorczuk, która poprowadzi też lekcję poezji. O swoich niedawno wydanych książkach opowiedzą Marcin Meller, autor „Czerwonej ziemi”, oraz lekarz Jakub Sieczko, który debiutował reportażem „Pogo” o pracy w pogotowiu ratunkowym.

W programie znalazło się też spotkanie z Poliną Kuczynskają w ramach pasma #solidarnizUkrainą, rozmowa z ekspertką Greenpeace Polska Martą Grzegorczyk oraz występ Teatru Improwizowanego Klancyk! Wieczorem na festiwalowej scenie pojawi się Michał Zygmunt, artysta, który zbiera i miksuje dźwięki Odry. W obliczu zatrucia rzeki jego koncert będzie miał charakter swoistego requiem. Dzień pełen wrażeń zakończą Latarnicy i Latarniczki – szczególny moment, podczas którego goście festiwalu czytają publiczności, a publiczność czyta gościom. Imprezie towarzyszyć będzie Kino Letnie Deloitte, strefa dziecięca Naszej Księgarni i Etnowarsztatów, mobilna księgarnia Wrzenie Świata oraz foodtrucki.

Wędrowna formuła umożliwia spokojny kontakt publiczności z autorami, autorkami i ich tekstami, pozwala też zmniejszyć́ jego ślad ekologiczny. Zwiększa to także możliwość uczestniczenia w imprezie osobom wykluczonym transportowo. Nie sposób też przecenić krajoznawczego waloru tak sformatowanej imprezy. Festiwal to okazja, by poznać i opowiedzieć kawałek Polski. W drodze do Sierosławia festiwalowa kolumna odwiedzi między innymi Śrem, Kórnik, Rogalin i Puszczykowo. Zarówno przygotowania, jak i samą podróż relacjonować będą korespondenci festiwalu: Mariusz Szczygieł, Witold Szabłowski, Weronika Wawrzkowicz, Sylwia Chutnik, Filip Springer oraz multimedialny duet Dyba Lach i Adam Lach.

Tegoroczny program festiwalu odbywa się pod hasłem „Literatura niepraktyczna”. – Najlepsze książki są pisane na przekór wydawniczym zamówieniom i w poprzek czytelniczych przyzwyczajeń. To one wytrącają z myślowej rutyny i uruchamiają wyobraźnię – mówi Filip Springer. – To takie teksty, które zostawiają pole do namysłu i interpretacji. Niepraktyczne, bo niedające jednoznacznych odpowiedzi. Tak, to czasem irytujące, niewygodne, trudne. Nie wszystko musi być komfortowe i łatwe. To nas prowadzi do pytania: co to w ogóle znaczy czytać? – dodaje.

Więcej na temat wydarzenia TUTAJ oraz TUTAJ.

Informacja prasowa

plakatgrafika

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 25 sierpnia 2022