Menu główne
Powiat Poznański

Prasowa17
Radiowa17
Facebook
Instagram
Telewizyjna17
Telewizja STK 17


Fundusze Europejskie
Kalendarz imprez
<< Gru 2019 >>
ponwtśrczwptsobnie
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

Terminy imprez mogą ulec zmianie

Relacje

Murowana świętowała

630-lecie miasta było głównym motywem tegorocznego Jarmarku św. Jakuba w Murowanej Goślinie. W ciągu dnia na mieszkańców czekały niezliczone atrakcje, a wieczorem wszyscy spotkali się na placu Powstańców Wielkopolskich, aby razem bawić się na koncercie – wystąpili m.in. Jacek Mezo Mejer oraz Andrzej Piaseczny z zespołem.

Przez cały dzień na placu można było robić zakupy lub podziwiać prace rękodzielników, pałaszować smakołyki serwowane w kawiarence św. Jakuba (pieniążki na rzecz misji w Etiopii), a także na dwóch stoiskach charytatywnych, zorganizowanych, by wesprzeć Klaudię i Andrzeja. Wydarzeniami towarzyszącymi jarmarkowi były: akcja poboru krwi i rejestr potencjalnych dawców szpiku, konkurs strzelecki zorganizowany przez Kurkowe Bractwo Strzeleckie, a także zawody wędkarskie w Kamińsku. W ramach atrakcji związanych z 630-leciem uzyskania praw miejskich przez Murowaną Goślinę, mieszkańcy mieli okazję: współtworzyć książkę artystyczną z życzeniami („Laurka dla Murowanej”), oglądać zdjęcia na okolicznościowej ściance, a także stare widokówki oraz malunki inspirowane historią miasta. Każdy z gości jarmarku mógł się także poczęstować kawą oraz ciasteczkiem z wizerunkiem herbu miasta.

Również dzieci przyłączyły się do urodzinowych działań: kolorowały przedstawiający miasto mural, dekorowały gigantyczne torty, wzięły udział w konkursie plastycznym na kartkę urodzinową. Poza tym znalazły mnóstwo frajdy, dmuchając gigantyczne bańki, malując twarze, skacząc na dmuchańcach, kręcąc się na karuzeli, czy uczestnicząc w akcji „Robimy hałas dla Murowanej Gośliny”. Także od przedstawienia dla najmłodszych rozpoczęły się występy na dużej scenie na placu Powstańców Wielkopolskich. Widowisko „Słodki galimatias” przedstawiła Filharmonia Pomysłów. Po tym występie na scenę zaproszono przedstawicieli władz miejskich, ponieważ nadszedł czas na tradycyjnie wręczane podczas Jarmarku statuetki dla Osobowości Życia Kulturalnego Miasta i Gminy Murowana Goślina. „Za wybitne osiągnięcie kulturalne roku” statuetkę otrzymał Krzysztof Radke, nauczyciel historii w Szkole Podstawowej nr 1, a „Za całokształt działalności kulturalnej” nagrodę przyznano Adriannie Wtorkowskiej-Kubińskiej.

Po tej części uroczystości przyszedł czas na koncerty: znane polskie szlagiery zaprezentowała Elżbieta Raczyńska, a największe hity muzyczne, polskie i zagraniczne, z chyba wszystkich znanych gatunków muzycznych wykonał zespół Czysta Energia. Zaraz potem nastąpiło oficjalne otwarcie jarmarku, po którym do wspólnej zabawy publiczność porwał Jacek Mezo Mejer, któremu towarzyszyli na scenie Ewa Jach oraz gościnnie Doniu. Na sam koniec przyszedł czas na gwiazdę wieczoru, czyli Andrzeja Piasecznego. Największe wrażenie w trakcie jego występu zrobiły muzyczne wspominki, czyli aranżacje przebojów Zbigniewa Wodeckiego (wykonanie wraz z Kasią Lisowską) i Andrzeja Zauchy. Po emocjach jarmarkowych, w niedzielę, w kościele pw. św. Jakuba Apostoła obyła się msza odpustowa w intencji mieszkańców. Oprawę muzyczną zapewnił Chór Mieszany „Vocantes” pod dyrekcją Leszka Bajona.

Autor: Monika Paluszkiewicz
Zdjęcia: Tomasz Szwajkowski

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 31 lipca 2019


Ogłoszenia Komunikaty

Archiwum