MenuMenu główne
Powiat Poznański
Logo opłat urzędowych onlineLogo opłaty urzędowe online



Zapowiedzi Wydarzenia Relacje

Na takie chwile się czeka…

Dom Pomocy Społecznej w Lisówkach został uczestnikiem programu społeczno-artystycznego Samorządu Województwa Wielkopolskiego „Wielkopolska: Rewolucje” i z tego właśnie powodu 27 i 28 czerwca odbyła się premiera spektaklu “Jakiż to chłopiec piękny i młody” autorstwa Wiktora Rubina, Jolanty Janiczak i Cezarego Tomaszewskiego z udziałem mieszkańców DPS-u.  

Jest to kolejna odsłona cyklu “Wielkopolska: Rewolucje”. Ten projekt zainicjowany i finansowany przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego został pomyślany jako cykl wydarzeń promujących Województwo Wielkopolskie. Dzięki „Rewolucjom” mieszkańcy oddalonych od Poznania ośrodków, będą mogli spotkać się ze sztuką awangardową, eksperymentalną, której twórcy z reguły związani są z dużymi ośrodkami miejskimi. Realizacja projektu pozwoli także na dostrzeżenie wielu fascynujących zjawisk w różnych zakątkach Wielkopolski. Projekt jest współfinansowany z programu “Budzik kulturalny. Program działań promujących i aktywizujących kulturę Wielkopolski”. Kuratorką projektu jest Agata Siwiak, kulturoznawczyni, kuratorka i producentka wydarzeń teatralnych i interdyscyplinarnych.

Jolanta Janiczak i Wiktor Rubin – duet dramatopisarsko-reżyserski nagrodzony tegorocznym Paszportem Polityki (za brawurowe spektakle, które odsłaniając mechanizmy konstruowania oficjalnych biografii, równie wiele mówią o historii, co o współczesności; za język mieszający czasy, perspektywy i doświadczenia, jednocześnie demaskatorski i niezwykle intensywny) oraz choreograf i performer Cezary Tomaszewski, od maja mieszkali w Domu Pomocy Społecznej w Lisówkach, pracując z mieszkańcami nad formą przedstawienia. Pod wodzą artystów mieszkańcy domu wcielili się w fikcyjnych bohaterów, wkładając w swoje role i serce i duszę. Dramaturgię spektaklu wyznaczała  “Świtezianka” Adama Mickiewicza oraz umiejętności, wspomnienia, doświadczenia i biografie mieszkańców DPS przetworzone przez pamięć i zapomnienie.

Frekwencja przeszła wszelkie oczekiwania. Mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej  Lisówkach od dawna nie czuli się tak podekscytowani, ważni, docenieni i szczęśliwi.  Widzowie otrzymali specjalnie przygotowane mapki Domu aby ułatwić odnalezienie poszczególnych stacji. Zadaniem każdego widza było odnalezienie zaznaczonych na mapce punktów (stacji). Kolejność odwiedzania zaznaczonych miejsc zależała wyłącznie od widza. Dało się zauważyć i zdumienie, i zdziwienie ale nade wszystko wzruszenie i łzy w oczach. Mieszkańcy tak ciekawie opowiadali  o swoim życiu, że gościom trudno było odejść do następnego punktu. Dla chętnych przygotowano spisane w formie broszury wspomnienia Mieszkańców.

Największe wrażenie na widzach robiła sala weselna, w której kończyła się impreza. Na gości czekała Pani Młoda w welonie. W tę rolę wcieliła się Pani Wanda Dudkowiak, którą do Lisówek przywiodła miłość. Wybranek jej serca zmarł nagle na kilka tygodni przed ślubem. Ta historia była od początku do końca prawdziwa i wywarła na słuchaczach ogromne wrażenie. Zarówno 27 jak i 28 czerwca 2014 roku przejdzie do historii Domu Pomocy Społecznej jako ważne wydarzenie nie tylko kulturalne, ale także społeczne. Można by zacytować słowa Mieszkanki naszego Domu Pani Kazimiery Sandorskiej- Brzezińskiej, że ,,być może na takie chwile czekałam cale życie, a rola, którą grałam dała mi możliwość spełnienia, o którym zawsze marzyłam.”

Na przedstawieniu nie zabrakło przedstawicieli Starostwa Powiatowego w Poznaniu, z Zygmuntem Jeżewskim i Teresą Gromadzińską na czele. Gości było zresztą znacznie więcej. Ci, którzy Lisówek jeszcze nie znali oczarowani byli miejscem, atmosferą Domu, niesamowicie pachnącym lasem powietrzem i …samymi Mieszkańcami. Nawiązało się mnóstwo ciepłych więzi, a przy pożegnaniu były łzy, uściski i wiele ciepłych słów. Impreza zakończyła się bankietem nad oczkiem wodnym. Uroku dodawała Pani Alina Kubik – skrzypaczka i kompozytorka, absolwentka Akademii Muzycznej w Poznaniu, obecnie studentka dyrygentury symfonicznej, laureatka nagród kompozytorskich i artystycznych- przepięknie grająca na skrzypcach. Premierę poznańską spektaklu autorzy zaplanowali na 25 października w Starym Browarze Studio Słodownia+3.

Autor: Robert Leszczak

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 3 lipca 2014