Drogi na liście

Dwa zadania zgłoszone przez Powiat Poznański znalazły się na ogłoszonej w dniu 29 listopada 2013 r. na stronie internetowej Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego ostatecznej liście rankingowej zadań zgłoszonych w ramach naboru wniosków do „Narodowego programu przebudowy dróg lokalnych – Etap II Bezpieczeństwo – Dostępność – Rozwój” w roku 2013 (realizacja w roku 2014).

Komisja wojewódzka ds. oceny wniosków o dofinansowanie zadań przyjęła wstępną listę rankingową, sporządzoną w podziale na części: A – drogi powiatowe, B – drogi gminne, która została zatwierdzona przez Wojewodę Wielkopolskiego.

Część A wstępnej listy rankingowej wniosków z województwa wielkopolskiego obejmuje 41 zadań powiatowych, w tym 2 zadania zgłoszone przez Powiat Poznański.

Pierwsze miejsca na liście zadań powiatowych zajęła inwestycja pn. „Rozbudowa drogi powiatowej
nr 2401P Dopiewo – Poznań w m. Skórzewo od ul. Malwowej do ul. Zakręt – Etap I – odcinek od końca skrzyżowania ul. Poznańskiej i ul. Malwowej do początku skrzyżowania ul. Poznańskiej i ul. Batorowskiej.

Powyższa inwestycja otrzymała 25,3 na 30 punktów możliwych do uzyskania. Należy dodatkowo podkreślić, że zadanie to otrzymało najwyższą ocenę w zakresie poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego w Województwie Wielkopolskim, uwzględniając wszystkie 109 złożonych  wniosków dla dróg powiatowych i gminnych.

Łączna długość  Etapu I rozbudowy drogi powiatowej nr 2401P Dopiewo – Poznań (ul. Poznańska) w m. Skórzewo wynosi 871m. Zakres inwestycji obejmuje m.in. poszerzenie istniejącej jezdni, korektę geometrii jezdni i budowę pasa manewrowego w celu poprawy bezpieczeństwa ruchu i poprawienia przepustowości drogi, ułożenie warstw nawierzchni bitumicznej na jezdni
i skrzyżowaniach, lokalizację czterech nowych oraz przebudowę istniejących przejść dla pieszych, przebudowę pięciu skrzyżowań (z ul. Stawną, Szarotkową, Szkolną, Akacjową, Polną), budowę jednego skrzyżowania typu rondo (z ul. Kolejową), wykonanie zjazdów do posesji, budowę/przebudowę ciągów pieszych, budowę ciągów rowerowych i pieszo-rowerowych, budowę zatok postojowych, budowę dwóch nowych zatok autobusowych, wykonanie urządzeń bezpieczeństwa ruchu: nowe oznakowanie poziome i pionowe oraz bariery ochronne oraz wykonanie kanalizacji deszczowej – wybudowanie kanalizacji deszczowej.

Przewidywany koszt realizacji zadania wynosi 8.920.476,02, z czego 33,63 % (3.000.000,00zł) wynosi dofinansowanie z budżetu państwa.  Pozostała kwota to wkład własny Powiatu Poznańskiego, w ramach którego uzyskano dofinansowanie od 3 partnerów w łącznej kwocie 2.963.238,00zł. Głównym partnerem jest Gmina Dopiewo (2.960.238,00zł), a ponadto Gmina Stęszew (1.000,00zł) oraz Spółdzielnia Produkcji Rolnej „Agrofirma” (1.000,00zł)   i „PIEKARNIA – CUKIERNIA” Krzysztof i Leszek Nowaczyk Spółka jawna (1.000,00zł).

Drugim zadaniem powiatowym, które  uzyskało siódmy wynik pod względem ilości zdobytych punktów jest „Rozbudowa drogi powiatowej nr 2424P Rokietnica – Poznań na odcinku ul. Kierskiej od ul. Leśnej do ul. Altanowej (gr. m. Poznań) – Etap 2 odcinek od drogi zlokalizowanej na działkach nr  146/5 i 144/4 do ul. Altanowej (gr. m. Poznań)”. Wskazane zadanie otrzymało 21,4 na 30 punktów możliwych do uzyskania.

Jednakże w związku z podjętą w dniu 29 października 2013r. Uchwałą Rady Ministrów zmieniającą uchwałę w sprawie ustanowienia programu wieloletniego pod nazwą „Narodowy program przebudowy dróg lokalnych – Etap II Bezpieczeństwo – Dostępność – Rozwój”, zmniejszającą kwotę wydatków przeznaczonych na realizację programu oraz wprowadzającą ograniczenie pozwalające na otrzymanie przez jednostkę samorządu dofinansowania wyłącznie jednego zadania, jako drugie zadanie zostało przesunięte na 29 pozycję w rankingu.

Należy podkreślić, że zadanie to przed wprowadzeniem ww. zmian w założeniach programu również otrzymałoby dofinansowanie z budżetu państwa.

Redaktor: Administrator strony
Opublikowano: 6 grudnia 2013