MenuMenu główne
Powiat Poznański



Relacje

O podróżowaniu pod prąd

Arkady Paweł Fiedler

W dobie epidemii koronawirusa większość granic została zamknięta i o swobodnym podróżowaniu możemy na razie zapomnieć. Możemy za to czytać o podróżach i wraz z autorami tych relacji przenosić się w inne, fascynujace zakątki świata. Jedną z takich relacji jest książkę pt. „Pod prąd. Elektrycznym autem przez Afrykę”, którą napisał Arkady Paweł Fiedler, i którą wydała Muza. – Mocno zachęcam do zapoznania się z publikacją, w której opisuję podróż wzdłuż kontynentu afrykańskiego jakiej przede mną nikt wcześniej nie doświadczył – zachęca pisarz na stronie Muzeum Arkadego Fiedlera.

Przypomnijmy, że Arkady Paweł Fiedler jest pomysłodawcą projektu „PoDrodze”, w ramach którego przejechał Fiatem 126p, czyli popularnym „maluchem” Afrykę oraz Azję. Wyprawa przez Czarny Ląd, z której powstała też książka, została nawet nominowana do nagrody Travelery National Geographic. Z obu podróży powstały też kilkuodcinkowe filmy, które można obejrzeć na telewizyjnych kanałach podróżniczych, takich jak choćby Adventure. Podróżnik z Puszczykowa ma też już zaplanowaną kolejną wyprawę.

Arkady Paweł FiedlerArkady Paweł Fiedler i jego nowa książka (fot. Muzeum Arkadego Fiedlera Facebook)

– Przygotowania do wyprawy PoDrodze Ameryki właściwie są zapięte na ostatni guzik. Samochód gotowy, części zamienne w skrzyniach, sprzęt filmowy przygotowany, trasa zaplanowana, logistyka, kontener, porty, agenci umówieni, pierwsi śmiałkowie wpisani na maskę, finanse jak zwykle przy moich wyjazdach – jakoś to będzie… Jednak ze zrozumiałych powodów wyprawę przesuwam. Nie wiem jeszcze na kiedy, jak wiecie sytuacja dynamicznie się rozwija. Kryzys, w który dopiero wchodzimy zapewne potrwa nie tygodnie a miesiące i trudno cokolwiek jest zaplanować – czytamy na stronie Arkadego Pawła Fiedlera.

W tym miejscu warto też wspomnieć o jego dziadku, czyli słynnym podróżniku i patronie muzeum w Puszczykowie. Nie tak dawno ukazała się bowiem książka pt. „Fiedler. Głód świata” Piotra Bojarskiego, wydana przez Wydawnictwo Poznańskie. – Autor kreśli w niej pierwszy tak szeroki portret Arkadego Fiedlera i czasów, w których żył. Sięga po nieznane materiały archiwalne, bada prywatne archiwa pisarza i szuka ludzi, którzy go jeszcze pamiętają. Idzie tropem autentycznych historii, ale także anegdot i skandali – zarówno prawdziwych, jak i tych zmyślonych. Jego książka pokazuje Arkadego Fiedlera w całej złożoności: nie tylko jako nieustraszonego podróżnika, ale również jako człowieka pełnego wahań i słabości – czytamy w opisie.

Fiedler. Głód świata

 

 

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 8 kwietnia 2020