MenuMenu główne
Powiat Poznański



Perły Powiatu Poznańskiego

Perły: Park w Owińskach

„Perły Powiatu Poznańskiego”, to skarby architektury, bogactwo przyrody i niezwykłe miejsca. Wyjątkowym miejscem jest bez wątpienia Park Orientacji Przestrzennej w Owińskach, który powstał z myślą o dzieciach niewidomych i słabo widzących uczących się w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych w Owińskach. Projekt Parku powstał w 2007 roku, a jego otwarcie nastąpiło 3 września 2012 r. w obecności ówczesnego Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego, Jerzego Buzka.

– Park Orientacji Przestrzennej to wyjątkowy w Europie model przestrzeni służącej rehabilitacji i rewalidacji osób z dysfunkcją wzroku. Dzięki staraniom powiatu poznańskiego i przy udziale dotacji unijnych na terenie pocysterskiego zespołu klasztornego powstał park o powierzchni prawie 3 hektarów. Stworzona otwarta strefa rekreacji jest połączeniem parku krajobrazowego i odtworzonego ogrodu barokowego wraz z zabytkową aleją grabową – czytamy na stronie Ośrodka.

Jedyny taki w Europie Park Orientacji Przestrzennej w Owińskach zwany jest ogrodem zmysłów, ponieważ pozwala doświadczyć otaczający świat wszystkimi zmysłami. Różnorodna nawierzchnia poszczególnych ścieżek, tworzone przez nie labirynty wypełnione zapachowymi ogródkami oraz różnego rodzaju i kształtu piaskownice czy fontanny pobudzają zmysł dotyku, węchu i słuchu. Zainstalowane urządzenia w Parku oraz zastosowane rozwiązania architektoniczne stanowią pomoc dla osób niewidzących i słabowidzących w nauce orientacji przestrzennej.

Ogród, oprócz stymulowania rozwoju osób niewidomych, pełni również funkcję integracyjną. Bardzo często na terenie Parku odbywają się bowiem zajęcia dla widzących uczniów szkół masowych. Dzięki temu młodzi ludzie mogą zapoznać się ze sposobem funkcjonowania ludzi niewidomych i niedowidzących w otwartej przestrzeni. To ma na celu przyczynić się do pokonywania barier mentalnych w kontakcie z osobami niepełnosprawnymi i lepszej integracji.

park_orientacji_opis

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 24 kwietnia 2017