„Polska z góry” o powiecie

Owińska

Polska z góry” to pierwsza rodzima produkcja telewizyjna, w której można zobaczyć nasz kraj z lotu ptaka. Oryginalna seria Planete+ szybko zyskała uznanie wśród telewidzów i nic dziwnego, że nakręcono już jej trzy serie składające się z kilku odcinków. W każdym z nich autorzy, czyli Radosław Orzeł i Rymwid Błaszczak, zabierają nas w podróż po najpiękniejszych miejscach kraju i pozwalają podziwiać jego bogactwo natury i kultury. A wszystko to uchwycone przy pomocy ujęć z drona. Dzięki filmowi możemy też podziwiać malownicze i często nieodkryte zakątki naszego kraju.

Mieszkańców powiatu poznańskiego szczególnie powinien zainteresować 9 odcinek drugiej serii, w całości poświęcony centrum Wielkopolski. – Zastanawiając się nad stereotypowym obrazem tego regionu, rzadko przychodzą na myśl jego turystyczne walory. Często zapomina się, że historia wyposażyła Wielkopolskę w najważniejsze pamiątki naszej kultury materialnej – nawarstwioną przez stulecia wybitną architekturę, piękne rzeki i liczne pojezierza. Tu też znajduje się Poznań, który jest drugim po Warszawie największym, pod względem wytwarzanego PKB ośrodkiem w Polsce – można usłyszeć na wstępie tej części.

Gdzie zabierają nas autorzy filmu? Choćby do Owińsk, które nazywają jedną z najciekawszych małych miejscowości w Polsce. Ich dron lata również nad wieżą widokową na Dziewiczej Górze w Puszczy Zielonka. Jest też obecny nad Skansenem Miniatur w Pobiedziskach, poligonem w Biedrusku czy też Muzeum Arkadego Fiedlera w Puszczykowie. Tej ostatniej miejscowości, podobnie jak Owińskom, poświęcono zresztą nieco więcej uwagi. Co najważniejsze, z tej niebanalnej podróży filmowej można się dowiedzieć sporo ciekawostek na temat prezentowanych obiektów i miejsc. Warto zatem wybrać się w ten nietypowy lot. Wszystkie odcinki „Polski z góry” są regularnie prezentowane na kanale Planete+.

Kadry z filmu – wieża widokowa na Dziewiczej Górze…

Owińska…oraz Owińska

Opublikowano: 7 kwietnia 2020