Powiat ma super kondycję finansową (09.04.2019)

logo głos wielkopolski

W Krakowie trwa V Europejski Kongres Samorządów. Bierze w nich udział ok. 2 tys. osób z 40 krajów świata. W poniedziałek na gali zostały wręczone nagrody Rankingu Finansowego Samorządu Terytorialnego. Najlepsze wyniki uzyskały powiaty: poznański, wrocławski, pruszkowski.

– Różnice między pierwszym, a drugim i trzecim miejscem są minimalne – twierdzi Zygmunt Berdychowski, przewodniczący rady programowej Forum Ekonomicznego. – Każdy, kto chce się uczyć samorządności powinien przyjechać do powiatu poznańskiego.

Jan Grabkowski, starosta poznański przyznaje, że w sytuacji, gdy samorządom dokłada się wiele zadań, za którymi nie idzie finansowanie, to bardzo trudno utrzymać wysokie tempo rozwoju i dobre wyniki finansowe.

– Nasz budżet stanowią pieniądze z podatków PITi CIT czyli wypracowujemy zysk dzięki sile i inwencji naszych mieszkańców i przedsiębiorców, a nie poprzez działalność wielkich kopalni czy hut – zaznacza Grabkowski. I przypomina, że co roku powiat musi oddać do budżetu państwa kilkadziesiąt milionów złotych. W tym roku zapłacił 30 milionów złotych tzw. janosikowego.

Głos Wielkopolski

Opublikowano: 9 kwietnia 2019