Menu główne
Powiat Poznański

Prasowa17
Radiowa17
Facebook
Instagram
Telewizyjna17
Telewizja STK 17


Fundusze Europejskie
Kalendarz imprez
<< Lis 2019 >>
ponwtśrczwptsobnie
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Terminy imprez mogą ulec zmianie

Relacje

Powiatowe legendy

Gdzie i kiedy straszą: Biała i Czarna Dama, skąd się wziął Pierdoła z Gądek i jak powstały Buk czy Pobiedziska? To tylko niektóre legendy, które przedstawiliśmy na łamach Prasowej17. i na naszej stronie internetowej. Teraz zebraliśmy je na niej w jednym miejscu, w zakładce „Turystyka”.

– Skąd pomysł na spisywanie legend? Pojawił się podczas wizyty w Zamku w Kórniku. „Winna” wszystkiemu jest pani Małgorzata Potocka, która tak interesująco opowiadała o Białej Damie, że od razu pomyślałem, że warto tę opowieść przelać na papier. No i że takich ciekawych podań i legend dotyczących powiatu poznańskiego jest znacznie więcej. Postanowiłem zatem ich poszukać – mówi Tomasz Sikorski z Wydziału Promocji i Aktywności Społecznej Starostwa Powiatowego w Poznaniu.

– Oczywiście, że nie czuję się autorem opisywanych przeze mnie historii. Ja je tylko ubieram w słowa. Nieraz, łącząc wątki, nawiązuję do czasów dzisiejszych. Korzystam też z dostępnych materiałów, posiłkuję się Wikipedią… Ustalenie autorstwa danej legendy jest zresztą bardzo trudne. Często są one przekazywane z pokolenia na pokolenie. Niektóre, jak te o Elegancie z Mosiny czy wspomnianej Białej Damie są powszechnie znane. Większość znają jednak tylko nieliczni, a jeszcze inne czekają dopiero na odkrycie – dodaje Tomasz Sikorski.

– Te legendy zaczynają żyć własnym życiem. Na przykład za sprawą Fundacji Słowo i Kropka i jej projektu dźwiękowego „Szlakiem legend Powiatowej17.”. Otrzymał on powiatowe wsparcie w ramach otwartych konkursów ofert. Legendy czytają znane i popularne osoby, ale na razie nie zdradzę, kto to jest. Nie wykluczamy także, iż powstanie książkowa wersja powiatowych legend – mówi Anna Jaworska z Wydziału Promocji i Aktywności Społecznej Starostwa Powiatowego w Poznaniu.

 

Redaktor: Anna Skalska
Opublikowano: 4 lipca 2019


Ogłoszenia Komunikaty

Archiwum