MenuMenu główne
Powiat Poznański



Ogłoszenia Komunikaty

Profilaktyka: nowotwory

Ogólnopolski Program Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi jest odpowiedzią na stały i bardzo znaczący wzrost zachorowalności na nowotwory głowy i szyi. Nowotwory głowy i szyi to nazwa zbiorcza dla wszystkich nowotworów zlokalizowanych w obszarze głowy oraz szyi z wyjątkiem mózgu.

Są to nowotwory, które ze względu na swoje umiejscowienie, rozwijają się skrycie i wywołują objawy niecharakterystyczne, które również towarzyszą infekcjom górnych dróg oddechowych (ból gardła, ból podczas połykania, chrypka). Rozwój większości nowotworów głowy i szyi zachodzi w błonie śluzowej górnych dróg oddechowych i przełyku w tym w jamie ustnej, gardle, krtani, jamie nosowej i zatokach. Mogą one powstawać również
w śliniankach, tarczycy i gruczołach przytarczycowych, tkance miękkiej , kościach i skórze.

Głównym celem Programu Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi jest wczesne wykrycie zmian nowotworowych, mało inwazyjne leczenie, szybki powrót do zdrowia/pracy poprzez: popularyzację wiedzy na temat postaw prozdrowotnych i zdrowego stylu życia, zwiększenie świadomości społeczeństwa w zakresie wczesnych objawów nowotworów głowy i szyi oraz realizację bezpłatnych badań profilaktycznych.

Program adresowany jest do mieszkańców województwa lubuskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego, w wieku 40-65 lat, znajdujących się w grupie ryzyka (m.in. palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, nowotwór głowy i szyi w wywiadzie rodzinnym), u których przez ponad 3 tygodnie występuje jeden z objawów laryngologicznych tj. pieczenie języka, niegojące się owrzodzenie oraz/lub czerwone lub białe naloty w jamie ustnej, ból gardła, przewlekła chrypka, ból w trakcie połykania oraz/lub problemy z połykaniem, guz na szyi, jednostronna niedrożność nosa oraz/lub krwawy wyciek z nosa.

U osoby zakwalifikowanej do udziału w Programie przeprowadzane jest badanie laryngologiczne oraz udzielana jest porada laryngologiczna. Pacjent wymagający dalszej diagnostyki, w ramach projektu kierowany jest przez lekarza na etap pogłębiony, w ramach którego Pacjent może mieć przeprowadzone dalsze badania takie jak badanie USG. Szczegółowe informacje o Programie, w tym o placówkach realizujących Program oraz rejestracji dostępne są na stronie internetowej: www.oppngis.pl

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 23 września 2021