MenuMenu główne
Powiat Poznański



Relacje

Propozycje kulturalne

kulturalnie grafika

Na łamach Prasowej17. polecamy najciekawsze książki, filmy, płyty oraz gry. W roli naszych recenzentów występują prawdziwi fachowcy. Do wysłuchania konkretnych płyt zachęca Jakub Kozłowski z Wydawnictwa In Rock z Czerwonaka, a gry wybiera dla Was Michał Cyranek i Tomasz Skoracki ze Stowarzyszenia Miłośników Gier Planszowych Kości z Puszczykowa. Książki to domena Anny Walkowiak-Osowskiej oraz Magdaleny Kozłowskiej z Biblioteki Publicznej w Swarzędzu, a filmy i seriale dla naszych Czytelników ocenia Agata Klaudel-Berndt z Kultury Tarnowa.

Wszystkie polecane tytuły to ich subiektywny wybór. Czasami są to nowości na rynku, a czasami nasi recenzenci wracają do wydawnictw mających swoją premierę już jakiś czas temu, a do których ich zdaniem warto wrócić. Zawsze będą to jednak pozycje wartościowe, po które warto sięgnąć w wolnej chwili. Liczymy, że ich propozycje będą dla Was pomocne w wyborze danej płyty, filmu, książki czy też gry. Wierzymy również, że w tym naszym kulturalnym kąciku Prasowej17. każdy znajdzie coś dla siebie. Nowe propozycje poniżej…

KSIĄŻKA: „Boginie” Alex Michaelides
okładka ksiązkaKiedy Marianna – terapeutka grupowa, dowiaduje się, że przyjaciółka jej siostrzenicy Zoe zostaje zamordowana, angażuje się w śledztwo i samodzielnie chce znaleźć sprawcę. W murach Cambridge, gdzie uczęszczała ofiara, działa tajne stowarzyszenie – kieruje nim profesor Edward Foski. Marianna jest przekonana o jego winie. Czy uda jej się mu to udowodnić, mimo silnego alibi, które posiada mężczyzna? Czy profesor rzeczywiście zabił młodą kobietę? Boginie to połączenie thrillera psychologicznego i greckiej mitologii z zaskakującym zakończeniem. Książkę Alexa Michaelidesa, autora bestsellerowej „Pacjentki”, thrillera, który podbił rynek czytelniczy na całym świecie, czyta się jednym tchem. Polecamy serdecznie.
Anna Walkowiak-Osowska (Biblioteka Publiczna  w Swarzędzu)

 

FILM: „Ainbo strażniczka Amazonii”
film plakat
Ainbo dorasta w małej wiosce ukrytej w prastarej części amazońskiej dżungli. Pewnego dnia ze zdumieniem odkrywa, że raj, w którym żyje, jest zagrożony, a jej plemię to bynajmniej nie jedyni ludzie na świecie. Wkrótce Ainbo będzie musiała bronić swego ludu przed chciwością, zniszczeniem i sługami podstępnego władcy ciemności. Kierowana przez ducha zmarłej mamy, mająca za towarzyszy oswojone zwierzęta – pancernika i tapira – obżartucha, Ainbo zrobi wszystko, żeby uratować swych ludzi i ocalić dziewiczą przyrodę Amazonii. Nieoceniona okaże się szczypta magii, pomoc oddanych przyjaciół oraz wsparcie przedwiecznego żółwia Motelo Mama. Ta amerykańsko-peruwiańska, animowana produkcja powinna dostarczyć sporo wrażeń zarówno młodym widzom, do których jest skierowana, ale także ich rodzicom.
Agata Klaudel-Berndt (Kultura Tarnowa)

 

MUZYKA: Dio „Holy Diver”
okładka płytyPo odejściu z Black Sabbath w atmosferze wzajemnych oskarżeń i narastającej antypatii, Ronny James Dio zrobił to, co należało zrobić. Pokazał Sabbathom jaki kierunek mogli obrać na kolejnych albumach gdyby tylko nie połasili się na mrzonki związane z reaktywacją pierwotnego składu. Ozzy Osbourne nadal był w zasadzie nieustanne pijany. Miał sztab ludzi, którzy pilnowali, aby nie wywalił się na prostej drodze, a jego management zdołał wymościć mu dobrą pozycję na rynku amerykańskim. Sabbaci byli na straconej pozycji. Z Dio mogło być inaczej. Szkoda, ale dzięki ich rozstaniu powstał jeden z najważniejszych albumów w historii metalu, monumentalny debiut formacji Dio. Jeżeli ktoś jeszcze nie miał okazji go posłuchać – naprawdę nie ma na co czekać. To płyta wybitna.
Jakub Kozłowski (Wydawnictwo In Rock)

 

GRA: „Patchwork”
gra pudełkoW grze Patchwork dwóch graczy rywalizuje ze sobą o zbudowanie najbardziej estetycznej patchworkowej kołderki. Gracze dobierają kawałki materiału (tekturowe kafelki o tetrisowych kształtach), które umieszczają na swoich osobistych planszach 9×9. By dobrać nowy kafelek trzeba opłacić go walutą, którą w tej grze jest czas. Upływ czasu, a zarazem koniec gry zaznaczamy na specjalnym torze, który definiuje, kto wykonuje ruch w danej turze. Zapełnienie całej planszy jest nie lada wyzywaniem, ponieważ kafelki niekiedy nie pasują do siebie. W edycji Patchwork Polski Folklor mamy nowe grafiki kafelków, które przedstawiają 33 różne rodzaje haftów, inspirowane haftem ludowym z różnych stron Polski.
Tomasz Skoracki (Stowarzyszenie Miłośników Gier Planszowych “Kości”)

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 26 listopada 2021