MenuMenu główne
Powiat Poznański



Relacje

Propozycje kulturalne

kulturalnie grafika

Na łamach Prasowej17. polecamy najciekawsze książki, filmy, płyty oraz gry. W roli naszych recenzentów występują prawdziwi fachowcy. Do wysłuchania konkretnych płyt zachęca Jakub Kozłowski z Wydawnictwa In Rock z Czerwonaka, a gry wybiera dla Was Michał Cyranek i Tomasz Skoracki ze Stowarzyszenia Miłośników Gier Planszowych Kości z Puszczykowa. Książki to domena Anny Walkowiak-Osowskiej oraz Magdaleny Kozłowskiej z Biblioteki Publicznej w Swarzędzu, a filmy i seriale dla naszych Czytelników ocenia Agata Klaudel-Berndt z Kultury Tarnowa.

Wszystkie polecane tytuły to ich subiektywny wybór. Czasami są to nowości na rynku, a czasami nasi recenzenci wracają do wydawnictw mających swoją premierę już jakiś czas temu, a do których ich zdaniem warto wrócić. Zawsze będą to jednak pozycje wartościowe, po które warto sięgnąć w wolnej chwili. Liczymy, że ich propozycje będą dla Was pomocne w wyborze danej płyty, filmu, książki czy też gry. Wierzymy również, że w tym naszym kulturalnym kąciku Prasowej17. każdy znajdzie coś dla siebie. Nowe propozycje poniżej…

FILM: „Sing 2”
plakat filmuKontynuacja świetnej animacji. Buster (Matthew McConaughey) chciałby, aby nowy spektakl zadebiutował na scenie teatru Crystal w olśniewającym mieście Redshore. Niestety, bez koneksji trudno ten pomysł zrealizować. Buster i jego ekipa, w tym świnka Rosita (Reese Witherspoon), jeżozwierzyca Ash (Scarlett Johansson), goryl Johnny (Taron Egerton), nieśmiała słonica Meena (Tori Kelly) i niezwykły Gunter (Nick Kroll) muszą zatem zwrócić uwagę wielkiej agencji prowadzonej przez bezwzględnego wilka, Jimmy’ego Crystala (Bobby Cannavale). Gunter więc obiecuje, że w ich nowym spektaklu wystąpi legenda rocka – lew Clay (Bono). Marzenie Bustera o wielkim sukcesie staje się jednocześnie emocjonalnym przypomnieniem mocy muzyki, która leczy nawet najbardziej złamane serce. Dwójka jest równie dobra jak jedynka, a rola sekretarki Bustera każdego rozbawi do łez.
Agata Klaudel-Berndt (Kultura Tarnowa)

 

KSIĄŻKA: Marek Górlikowski „Państwo Gucwińscy. Zwierzęta i ich ludzie”
okładka książkiAutor bezstronnie pokazuje blaski i cienie życia tytułowej pary. Hanna i Antoni Gucwińscy – uwielbiani w latach 70, 80 i 90-tych za ciepłe, otwarte podejście do zwierząt stali się czarnymi charakterami na przełomie wieków, oskarżani o znęcanie się nad podopiecznymi. Bohaterowie odpowiadają na wiele niewygodnych pytań. Marek Górlikowski nie owija w bawełnę, pyta wprost i wymaga jasnych odpowiedzi. A rozmówcy nie robią uników. Książkę można polecić zarówno zwolennikom jak i przeciwnikom państwa Gucwińskich. Brawa dla autora, wykonał naprawdę dużą pracę, docierając do świadków wydarzeń i niepublikowanych dotychczas dokumentów.
Anna Walkowiak-Osowska (Biblioteka Publiczna Swarzędz)

 

GRA: Dobry Rok
pudełko gryW tej grze wcielamy się w zwierzęta zamieszkujące Klonową Dolinę. Naszym zadaniem jest przez kilka rund, które przedstawiają określone pory roku – wiosna, lato i jesień, przygotować nasze mieszkania na nadejście zimy. Tak byśmy się w nich nie nudzili. Będziemy zatem zbierać rozmaite sprzęty, gry, ubrania, a nawet przepyszne jedzenie. W naszej turze najpierw będziemy rozmieszczać naszych pracowników na planszy głównej, a w następnej kolejności kulać będziemy kostkami, dzięki którym wykonamy dane akcje odpowiadające zajmowanym polom. Akcje te będą wymagały odpowiednich wartości na kostkach, przez co niektórych z nich nie uda się nam wykonać. W tej grze najpierw musimy zaplanować działania, a później przez niektóre zdobyte przedmioty modyfikować kostki tak, by udało się nam wykonać dane akcje. Proste zasady i piękne wykonanie to niejedne atuty tej gry…
Tomasz Skoracki (Stowarzyszenie Miłośników Gier Planszowych Kości)

 


MUZYKA: Candlemass „Nightfall”
okładka płytyKto nie słyszał śpiewu Messiah Marcolina, ten nie wie czym jest perfekcyjny, wibrujący w uszach epicko metalowy wokal. Kto nie słyszał płyty „Nightfall” ten w ogóle nie wie, czym jest epic doom metal. Album pomnikowy i doskonały, przepełniony niezapomnianym klimatem, wzniosłością i historiami, które warto poznać dokładnie, poprzez wczytanie się w teksty. Legendarny już niemal „Bewitched” (wraz z świetnym, zabawnym i pełnym młodzieńczej witalności teledyskiem), poruszający „Samarithan” czy chociażby „Codex Gigas”. Zdaje się, że doomowcy wciąż większą estymą darzą jednak debiut zespołu „Epicus Doomicus Metallicus”, ale nie ja. Debiut uwielbiam, ale ma jedną podstawową wadę. Nie śpiewa na nim Messiah Marcolin.
Jakub Kozłowski (Wydawnictwo In Rock)

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 15 kwietnia 2022