MenuMenu główne
Powiat Poznański



Relacje

Propozycje kulturalne

kulturalnie grafika

Od tego roku na łamach Prasowej17. polecamy najciekawsze książki, filmy, płyty oraz gry. W roli naszych recenzentów występują prawdziwi fachowcy. Do wysłuchania konkretnych płyt zachęca Jakub Kozłowski z Wydawnictwa In Rock z Czerwonaka, a gry wybiera dla Was Michał Cyranek i Tomasz Skoracki ze Stowarzyszenia Miłośników Gier Planszowych Kości z Puszczykowa. Książki to domena Anny Walkowiak-Osowskiej oraz Magdaleny Kozłowskiej z Biblioteki Publicznej w Swarzędzu, a filmy i seriale dla naszych Czytelników ocenia Agata Klaudel-Berndt z Kultury Tarnowa.

Wszystkie polecane tytuły to ich subiektywny wybór. Czasami są to nowości na rynku, a czasami nasi recenzenci wracają do wydawnictw mających swoją premierę już jakiś czas temu, a do których ich zdaniem warto wrócić. Zawsze będą to jednak pozycje wartościowe, po które warto sięgnąć w wolnej chwili. Liczymy, że ich propozycje będą dla Was pomocne w wyborze danej płyty, filmu, książki czy też gry. Wierzymy również, że w tym naszym kulturalnym kąciku Prasowej17. każdy znajdzie coś dla siebie. Nowe propozycje poniżej…

KSIĄŻKA: Michał Rusinek „Wihajster, czyli przewodnik po słowach pożyczonych”
okładka ksiązkiJak na Michała Rusinka przystało książka jest napisana lekko, dowcipnie i pouczająco. Autor zachęca do tropienia w polszczyźnie słów zapożyczonych z obcych języków. Pokazuje, jak daleką drogę przebyły niektóre słowa zanim na stałe tak rozgościły się u nas, że nawet nie zauważamy, iż nie są rdzennie polskie. Na przykład jasiek (mała poduszeczka) pochodzi z języka tureckiego, a wanna z niemieckiego słowa wanne, które wzięło się z łaciny, gdzie vannus oznacza rodzaj kosza. Hasła podane są na tyle skrótowo, że zachęcą do lektury nawet czytelnika niezbyt zainteresowanego książkami. Zabawne ilustracje Joanny Rusinek świetnie współgrają z tekstem. Książkę wydało wydawnictwo Znak.
Magdalena Kozłowska (Biblioteka Publiczna w Swarzędzu)

 

MUZYKA: Order of Israfel „Wisdom”
Order of Israfel Wisdom okładka płytyOrder of Israfel, zespół który niedawno (niestety!) zakończył działalność, na swoich dwóch płytach pokazał, w jaki sposób podążać ścieżką utwardzoną przez legendy z Black Sabbath, wzmacniając je wpływami nie mniej legendarnego Mötorhead, z jego szybkimi riffami i gęstą strukturą utworów. To jednak debiut Order of Israfel wskazałbym jako płytę najbardziej udaną. Mamy tu i fantastyczną pracę gitar i solidną bazę w postaci kompetentnej sekcji rytmicznej, jak i charakterystyczny, chociaż nie wygładzony, wokal Toma Suttona. Album „Wisdom” stanowi pełne pasji współczesne podejście do klasycznego doom metalu, pokazujące w jaki sposób należy grać ten rodzaj muzyki – z pasją i bez zbędnego efekciarstwa.
Jakub Kozłowski (Wydawnictwo In Rock)

 

FILM: „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai”
plakat filmuW kinie pojawił się przygodowy film dla dzieci pt. „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai – rabuś z pociągu”. Przed tytułowymi bohaterami trudna, kryminalna zagadka. Z więzienia uciekł złodziej skazany za kradzież wielkiej sumy pieniędzy z pędzącego pociągu! Dwójka detektywów włącza się w tropienie mężczyzny, ale nagle znajduje się ktoś, kto twierdzi, że poszukiwany jest niewinny. Lasse i Maja badają tajemniczą sprawę okradzionego pociągu: analizują fakty i zgromadzone dowody. Pojawia się coraz więcej pytań i wątpliwości. Sytuację dodatkowo utrudnia policja, która… zamyka biuro młodych detektywów. Tymczasem zbliża się kolejny transport dużej sumy pieniędzy. Czy rabuś znów się ujawni? Finał sprawy jak zwykle okaże się zaskakujący. Najnowszy film o brawurowych detektywach oparty jest na serii książek autorstwa Martina Widmarka.
Agata Klaudel-Berndt (Kultura Tarnowa)

 

GRA: „Pod Prąd”
okładka gryW grze „Pod Prąd” kierujemy grupą łososi, którą musimy doprowadzić w górę rzeki do miejsca tarła – do ikrzyska. Tak jak w naturze, droga ta nie będzie łatwa, ponieważ w grze napotkamy wiele pułapek i niebezpieczeństw. Jest to gra kafelkowa – z kafelków układamy naszą rzekę czyli coś na wzór planszy, dzięki czemu każda rozgrywka jest inna od poprzedniej. „Pod Prąd” to przede wszystkim połączenie gry wyścigowej z rozgrywką, w której walczymy o przetrwanie. Gracze nie tylko muszą zmierzyć się z niebezpieczeństwami na kafelkach, ale taktycznie muszą przemyśleć swoje ruchy, tak by nie pozostać na właśnie usuwanych elementach rzeki. Zasady są dość proste, ale często trzeba się wysilić, by zoptymalizować nasze poczynania. Warto też zwrócić uwagę na ciekawą szatę graficzną. Do tego gra jest kompaktowa – mieści się do plecaka, a rozłożona na stole, kocu itd. nie zajmuje dużo miejsca!
Tomasz Skoracki (Stowarzyszenie Miłośników Gier Planszowych „Kości”)

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 25 czerwca 2021