MenuMenu główne
Powiat Poznański



Relacje

Rock, groza i… front wschodni

Kolaż plakatów

W Czerwonaku, w niepozornym budynku przy drodze z Poznania do Wągrowca, mieści się siedziba wydawnictwa In Rock. Jednego z największych i najstarszych zajmujących się tematyką muzyczną.

– Działamy już ponad 25 lat. Początkowo mieliśmy swoją siedzibę w Poznaniu. Kiedy jednak pojawiła się możliwość przenosin do Czerwonaka, od razu z niej skorzystaliśmy. I na pewno tego nie żałujemy. Bo jest nie tylko taniej, ale też mamy wszystko na miejscu. Możemy zatem skupić się tylko na wydawaniu książek – mówi Bartosz Zujewski z działu marketingu. Pierwszą pozycją, która ukazała się na rynku, była biografia Jima Morrisona z The Doors „Nikt nie wyjdzie stąd żywy”. – To był dobry ruch, bo książka cieszyła się sporym powodzeniem. Do tej pory mamy ją w swojej ofercie – dodaje.

Od tego czasu nakładem wydawnictwa ukazało się ponad 150 tytułów związanych z muzyką rockową. Większość z nich stanowią biografie zespołów. – Łatwiej wydać nam pozycję, która wcześniej ukazała się już na Zachodzie. Głównie ze względu na koszty. Dlatego też nasi przedstawiciele są częstymi gośćmi na targach książek we Frankfurcie czy Londynie. W ofercie mamy jednak także polskich autorów i ich pozycje – mówi Bartosz Zujewski. Na przykład „Satysfakcja” Daniela Wyszogrodzkiego to jedna z najlepiej sprzedających się książek w historii wydawnictwa.

Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyła się także biografia Pink Floyd autorstwa Wiesława Weissa czy też wszystkie pozycje firmowane nazwiskiem Kazika Staszewskiego. – Jak każde wydawnictwo staramy się analizować potencjał danej książki i to czy się ona dobrze sprzeda. Rynek potrafi jednak zaskakiwać. Pewnie mało kto by uwierzył, że naszym najchętniej kupowanym tytułem będzie „Wielki Śpiewnik Polski”. Jest on ciągle wznawiany i rozszedł się już w kilkudziesięciu tysiącach egzemplarzy – mówi przedstawiciel wydawnictwa In Rock, które w swojej ofercie ma też prawdziwe rarytasy dla miłośników muzyki rockowej.

Taką perełką jest choćby zjawiskowy album „Pink Floyd. The Wall” Geralda Scarfe z przedmową samego Rogera Watersa. Swoje albumy mają też Led Zeppelin czy U2. – O tych grupach pojawiło się u nas kilka książek. Najwięcej publikacji wydaliśmy jednak na temat Nirvany i Kurta Cobaina, a także zespołu Metallica – wylicza Bartosz Zujewski. Śmiało można zresztą powiedzieć, że In Rock kształtuje gusta kolejnych pokoleń słuchaczy i czytelników. – Wydaliśmy książki na temat wszystkich znaczących zespołów. Od Black Sabbath i Deep Purple poprzez Pearl Jam i Red Hot Chili Peppers, aż po współczesne gwiazdy jak Arctic Monkeys – mówi.

Od pewnego czasu obok In Rock funkcjonuje także wydawnictwo Vesper. – Powstało ono, ponieważ chcieliśmy wyjść na rynek także z nieco inną ofertą. In Rock kojarzył się jednoznacznie, więc stworzyliśmy Vesper. Początkowo publikowaliśmy książki o różnej tematyce, ale dość szybko zaczęliśmy się koncentrować na drugiej wojnie światowej, a konkretnie na wydarzeniach związanych ze wschodnim frontem. Jak się okazało, trafiliśmy w niszę, ponieważ jest sporo osób, głównie związanych z bardzo popularnymi obecnie w Polsce grupami rekonstrukcyjnymi, które szukają takich publikacji – mówi Bartosz Zujewski.

Vesper to jednak nie tylko militaria. – Od pewnego czasu w ofercie mamy coraz więcej klasycznych powieści grozy. Zaczęło się od opowiadań Allana Edgara Poe, które stały się prawdziwym szlagierem. Od tego czasu staramy się każdego roku wydać dwie, trzy książki o podobnej tematyce. Ten rok jest pod tym względem rekordowy, ponieważ takich pozycji było aż dziewięć – dodaje. Wydawnictwo z Czerwonaka cały czas potrafi zatem czymś zaskoczyć. I to zarówno miłośników muzyki, militariów, jak i horrorów. Co zatem ukaże się w najbliższym czasie? – Liczymy, że hitem okaże się monumentalne dzieło o środowisku metalowym z lat 80 i 90. Chcemy też wydać biografię Franka Zappy – kończy Bartosz Zujewski.

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 22 listopada 2018