Sołecka Nike za 20 lat pracy

Wiesława Lisiak

13 lipca w Senacie RP jedenastu sołtysów z całej Polski odebrało dyplomy i statuetki „Sołeckiej Nike” w dwudziestej edycji konkursu „Sołtys Roku”, organizowanego pod patronatem marszałka Senatu, prof. Tomasza Grodzkiego, przez redakcję „Gazety Sołeckiej” oraz Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów przy współpracy Senatu RP, Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W gronie laureatów znalazła się Wiesława Lisiak – sołtys Kociałkowej Górki w gminie Pobiedziska, w powiecie poznańskim.

– Ta nagroda to dla mnie wielkie oraz bardzo miłe wyróżnienie. Ale też i wielkie zaskoczenie, bo się jej zupełnie nie spodziewałam. Mogę tylko podziękować władzom Urzędu Miasta i Gminy Pobiedziska, z burmistrzem Ireneuszem Antkowiakiem na czele, którzy mnie do tej nagrody nominowali – mówi Wiesława Lisiak, która sołtysem jest już od 20 lat. – Co uważam za swój największy sukces? To, że potrafię znaleźć z ludźmi wspólny język. Wychodzę bowiem z założenia, że podstawą pracy na tym stanowisku jest umiejętność współpracy. I to na każdym szczeblu. Dzięki niej w Kociałkowej Górce powstała świetlica czy też wyremontowano drogi – dodaje.

Zdaniem laureatki „Sołeckiej Nike” dobry sołtys powinien być także pracowity i cierpliwy. – To praca społeczna i w tym przypadku trudno przeliczać ją na godziny. Trzeba ją po prostu lubić i się jej poświęcić. Tym bardziej, że czasami bywają trudne chwile i trzeba je umieć przezwyciężyć – zapewnia Wiesława Lisiak, o której w samych superlatywach wypowiada się m.in. burmistrz Pobiedzisk. – Pani Sołtys to aktywna działaczka społeczna, oddana mieszkańcom, nie lekceważy najdrobniejszej zgłoszonej sprawy. Okazuje ludziom szacunek i rozumie, że jej misja polega na pomocy, służbie, dążenia do rozwoju – zapewnia Ireneusz Antkowiak, który także był obecny na uroczystości w Warszawie.

Dodajmy, że celem konkursu „Sołtys Roku” jest promowanie najbardziej aktywnych sołtysów, którzy pracują na rzecz społeczności lokalnej, pełniąc tę funkcję co najmniej jedną kadencję. Oceny zgłoszeń i wyboru laureatów dokonuje specjalna kapituła, każdego roku typuje od siedmiu do jedenastu laureatów z całej Polski. W tej edycji przyznano jedenaście tytułów. W tym gronie znalazło się dwóch sołtysów seniorów w wieku 84 i 85 lat – liderów wsi od niemal półwiecza. Co istotne, tytuł „Sołtys Roku” można otrzymać tylko raz. Finał tegorocznego konkursu poprzedziła konferencja „25 lat odnowy wsi w Polsce”.

Zdjęcia: Ireneusz Antkowiak

Wiesława Lisiaknagrody sołeckie nike nagrody sołeckie nike nagrody sołeckie nike

Opublikowano: 14 lipca 2022