MenuMenu główne
Powiat Poznański



W mediach o nas

Spotkanie noworoczne u starosty (05.01.2019)

logo Gazety Wyborczej

– Z szacunkiem trzeba odnosić się do każdego człowieka. Bo do rozwoju powiatu przyczynia się i ten, kto kopie rowy, buduje drogę czy naprawia instalację. Jak i przedsiębiorca obracający milionami i dający miejsca pracy. Kto tego nie rozumie, nie powinien być samorządowcem – mówił Jan Grabkowski, starosta poznański podczas powiatowego spotkania noworocznego.

Spotkanie noworoczne u starosty poznańskiego rozpoczęło cykl samorządowych spotkań, które są z jednej strony podsumowaniem tego, co się wydarzyło w minionym roku, a z drugiej zapowiedzią najważniejszych zamierzeń na nadchodzące miesiące. Do siedziby powiatu przyszli parlamentarzyści, samorządowcy, ludzie kultury i nauki, a archidiecezję poznańską reprezentował biskup pomocniczy, ks. Damian Bryl.
Kilka osobistych zdań starosty

Swoje noworoczne przemówienie starosta zaczął od osobistego wprowadzenia. – Walka, determinacja i wytrwałość. Sukces, zwycięstwo, szczęście i spełnienie… W sumie mógłbym na tym zakończyć swoje wystąpienie – zaczął żartobliwie Jan Grabkowski, starosta poznański. A po krótkich oklaskach wytłumaczył szczegółowo, co miał na myśli. – W tych słowach zawiera się 20 lat mojej pracy dla powiatu poznańskiego i blisko 30 lat służby w samorządzie. To szmat czasu, ale ja wiem, że mogę jeszcze wiele dobrego zdziałać. Mam pomysł na powiat na najbliższe pięć lat. Chcę dokończyć parę spraw, a kilka jeszcze rozpoczniemy – zapowiedział starosta, który kieruje powiatem już piątą kadencję.
I to właśnie do werdyktu wyborczego sprzed dwóch miesięcy, gdy Koalicja Obywatelska w powiecie zdecydowanie wygrała wybory, odwołał się w dalszej części.

– Mieszkańcy powiatu przy urnach w rekordowej liczbie dali wyraźny znak, że popierają moją koncepcję i wizję powiatu. Dlatego z jeszcze większym zaangażowaniem i pasją zabieram się do pracy. A koalicja PO, Niezależni dla Powiatu, PSL i Bezpartyjni Samorządowcy pisze kolejny rozdział dla powiatu. Mam nadzieję, że nasza opozycja również będzie chciała mieć w tym swój konstruktywny udział – mówił starosta, nie wymieniając PiS z nazwy. Kilkoro członków tej partii było obecnych na sali.

Najważniejszy jest człowiek
Starosta tak tłumaczył sukces wyborczy nowej koalicji. – Moje blisko 30-letnie doświadczenie w pracy samorządowej uzmysłowiło mi jedno: we wszystkich działaniach nie wolno stracić z pola widzenia zwykłego człowieka. Trzeba jeszcze, jak mawiał kard. Stefan Wyszyński, „poznać naturę człowieka, poznać ją głęboko, całkowicie. Zrozumieć, kim jest właściwie człowiek”. I choć można się ze mną nie zgadzać, to nikt nie może mi zarzucić, że nie chcę poznawać ludzi, czy nie potrafię z nimi rozmawiać – mówił starosta i przyznał, że czasem trzeba ustąpić, gdy sprzeciw społeczny jest duży. – Niekiedy należy się przychylić do zdania innych, gdy przemawiają za tym racjonalne argumenty. Ale gdy ktoś mówi „nie, bo nie”, trzeba być twardym i zdecydowanym. Wydawałoby się, że to tak niewiele, a jednak nauka tych zasad zajęła mi ładnych kilka lat. W pełni je rozumiejąc, potrafimy z naszymi współpracownikami odczytać potrzeby naszych mieszkańców. I ten atut jest niewątpliwie naszą siłą, którą pokazaliśmy w minionych wyborach – mówił Grabkowski.

Starosta wspomniał także, iż w młodości pracował m.in. jako górnik w kopalni. – I wiem, że z szacunkiem trzeba odnosić się do każdego człowieka. Tej zasadzie jestem wierny w swojej pracy. Bo do rozwoju powiatu przyczynia się i ten, kto kopie rowy, buduje drogę czy naprawia instalację. Jak i przedsiębiorca obracający milionami i dający miejsca pracy. Kto tego nie rozumie, nie powinien być samorządowcem – podkreślał stanowczo.

Inwestycji zazdrości cała Europa
Wśród najważniejszych zadań z ubiegłego roku starosta wymienił m.in. wybudowanie Centrum Kształcenia Praktycznego w Swarzędzu oraz modernizację ośrodka dla dzieci niewidomych w Owińskach. – Tych miejsc zazdroszczą nam samorządy w kraju i za granicą. A ośrodek w Owińskach stał się nie tylko supernowoczesną szkołą, ale poklasztorne wnętrza odkryły właśnie swoje XV-wieczne oblicze, które z dumą eksponujemy z myślą o następnych pokoleniach. Nie ma drugiego takiego miejsca w Europie, a napawa mnie dumą, że taką perłą możemy się pochwalić właśnie jako powiat poznański – mówił Grabkowski.

Wymienił także powiatowy układ komunikacyjny za ponad 100 mln zł z nowym, 7-kilometrowym odcinkiem drogi z Kleszczewa do Zalasewa za blisko 30 mln zł i z 16-milionowym wsparciem unijnym. Za to wsparcie podziękował obecnemu na sali marszałkowi Markowi Woźniakowi, któremu jednak zwrócił ważną uwagę, przyjętą głośnymi oklaskami. – Jedyna prośba: starajcie się szybciej rozliczać to, co zakończymy – prosił Grabkowski. Nawiązał do tego, że procedury rozliczeniowe urzędu marszałkowskiego trwają niekiedy nawet kilka miesięcy.

– Ale chcemy sięgać wyżej i po jeszcze więcej – zapowiedział Grabkowski zamierzenia na rok 2019. Wśród tych zadań jest m.in. początek budowy nowoczesnej drogi z Borówca do lotniska w Krzesinach oraz rozwój polityki społecznej. – Powiat poznański to 400 tys. mieszkańców. A jak wiadomo, nie wszystkim się doskonale powodzi i tym ludziom trzeba pomóc – tłumaczył starosta.

Będą też bezpłatne i dobrowolne szczepienia oraz badania profilaktyczne, a także dalsza modernizacja szpitala w Puszczykowie. – Jeszcze więcej uwagi poświęcimy osobom starszym, dlatego powołałem Powiatową Radę Seniora – mówił Grabkowski. – Nadal chcemy dostrzegać niewidzialne, wierzyć w niewiarygodne i osiągać niemożliwe. Tak było z Metropolią Poznań, której nikt nie dawał szans. Dziś jest wzorem, jak tu w Wielkopolsce potrafimy mówić jednym głosem. Potrafimy rozwiązywać problemy w drodze dyskusji. Poznańska Kolej Metropolitalna, węzły przesiadkowe, inwestycje oświatowe i drogowe, to dopiero zapowiedź tego, że samemu można dużo, ale razem osiągniemy jeszcze więcej – tłumaczył Grabkowski.

A swoje przemówienie zakończył w ten sposób: – Kolejne pięć lat na pewno nie będzie czasem straconym. Sukces osiągniemy, dzięki koalicji, jaka zawiązała się w powiecie. Mówimy jednym głosem, mamy wspólne wartości, i podobnie patrzymy na przyszłość.

Trzy ważne nagrody
Podczas spotkania wręczone zostały też coroczne Nagrody Powiatu Poznańskiego, które w tym roku otrzymały: Fundacja Stworzenia Pana Smolenia, animatorka życia kulturalnego w powiecie – Ewa Wodzyńska oraz firma STS Logistic ze Swarzędza.

Gazeta Wyborcza Poznań

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 7 stycznia 2019